Comparison of core-shell alloy plasmonic nanoparticles with 3 different models
Çekirdek-kabuk alaşımı plasmonik nanoparçacıkların 3 farklı model ile karşılaştırılması
- Tez No: 832964
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPAN BEK, PROF. DR. MEHMET EMRE TAŞGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bimetalik alaşım nano parçacıklar, kataliz, optik cihazlar, fotonik ve yüzey geliştirilmiş Raman saçılması (SERS) vb. gibi geniş alanlarda bulunan özelliklerinden dolayı popüler bir çalışma alanı ve fonksiyonel malzeme sınıfı haline gelmişlerdir. Şekil ve boyut gibi parametreler elektrik alan faktörü gibi optik özellikleri belirlemek adına nanoparçacıklar için önemlidir. Saçılım, emilim ve elekrik alan gibi özelliklerin temelinde parçacıkların kimliği olarak kabul edilen dielektrik fonksiyonları önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada sabit çekirdek ve artan kalınlık ile toplam yarıçap sabit kalacak şekilde altın/gümüş ve gümüş/altın çekirdek-kabuk nanoparçacıklar 3 farklı dielektrik modele göre kıyaslanmış olup, zamanda sonlu farklar (FDTD) metodu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bimetallic alloy nanoparticles have become popular study filed and new class of functional material due to their large potential applications in the fields of; catalysis, optical devices, photonics and surface enhanced Raman scattering (SERS) etc. Shape and size are important parameters of bimetallic nanoparticle to determine optical properties like enhancement factor however dielectric function of these materials are crucial to understand phenomena of Raman scattering since they superior the enhancement factor when they compared with single particles. Here, we have investigated how optical properties of core-shell Au/Ag bimetallic alloy for different core and shell radiuses also hybrid model is studied which resulted from solving Laplace's equation for core shell structures make them as a one single particle by using Finite Domain Time Difference (FDTD).