Ardahan bölgesinde yetişen Valeriana phu L. bitkisinin biyoaktivitesinin belirlenmesi
Determination bioactivity of Valeriana phu L. in Ardahanregion
- Tez No: 832978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VESİLE DÜZGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Oksidatif stres birçok kronik ve dejeneratif hastalığın ana nedeni olarak gösterilmektedir. Sentetik antioksidanların toksisitesi ve istenmeyen etkileri nedeniyle, özellikle yenilebilir bitkiler içinde yeni antioksidan doğal ajanların bulunması çok önemlidir. Yenilebilir bir bitki olan ve halk dilinde“Kediotu”olarak bilinen Valeriana türleri, birçok amaçlar kullanıldıkları gibi antioksidan içerikleri ile de bilinmektedir. Bu ailenin en çok bilinen ve kullanılan türü Valeriana officinalis, özellikle uyku düzensizliği, kalp çarpıntısı, migren, huzursuzluk gibi strese bağlı hastalıkların çok yaygın olduğu günümüzde sakinleştirici etkisiyle önemli bir kullanım alanına sahiptir. Valeriana officinalis'e morfolojik olarak en yakın türlerden biri Valerina phu L. olmasına rağmen biyoaktivitesi ile ilgili çalışmaları sınırlıdır. Bu çalışmada, Ardahan'da yetişen Valeriana phu L. türünün antioksidatif (total antioksidan kapasite, glutatyon ve katalaz), antimikrobiyal aktiviteleri ve fenolik içerikleri belirlenmiştir. Kediotunun metanol ekstraktlarının antimikrobiyal aktivitesi Bacillus licheniformis (ATCC 14580), Staphylococcus aureus (ATCC 6538), Bacillus subtilis subsp. spizizenii (ATCC 6633), Klebsiella pneumoniae (ATCC 33495) ve Enterobacter aerogenes (ATCC 13048) test bakterilerine karşı çalışılmıştır. Total antioksidan kapasite, GSH ve Katalaz düzeyleri V. officinalis'e benzer oranda yüksek çıkarken rizom ekstraktlarının yaprak ekstraktlarına göre antioksidan özelliği daha yüksek çıkmıştır. Valeriana phu yaprak ve rizomlarından elde edilen her iki metanolik ekstraktın da test bakterileri üzerinde değişen oranlarda antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu tespit edilmiştir. Aynı şekilde metanolik rizom ekstraktının yaprak ekstratına göre test bakterilerine karşı daha etkili olduğu gözlenmektedir. Sonuç olarak, elde edilen veriler V. phu'nun ortaya çıkarılmamış bir potansiyeli olduğunu ve cinsin ana türü V. officinalis gibi tıbbi açıdan değerlendirilebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Oxidative stress is shown as the main cause of many chronic and degenerative diseases. Because of synthetic antioxidants' toxicity and undesirable effects, finding new antioxidant natural agents is vital, especially in edible plants. Valeriana species, an edible plant known as“Valerian”in folk medicine, is known for its antioxidant content and is used for many purposes. Valeriana officinalis, the most known and used species of this family, has an important area of use with its calming effect, especially today when stress-related diseases such as sleep disorders, heart palpitations, migraine, and restlessness are very common. Although one of the morphologically closest species to Valeriana officinalis is Valerina phu L., studies on its bioactivity are limited. This study determined the antioxidative (total antioxidant capacity, glutathione, and catalase), antimicrobial activities, and phenolic contents of Valeriana phu L. species grown in Ardahan. Antimicrobial activity of methanol extracts of valerian Bacillus licheniformis (ATCC 14580), Staphylococcus aureus (ATCC 6538), Bacillus subtilis subsp. spizizenii (ATCC 6633), Klebsiella pneumoniae (ATCC 33495), and Enterobacter aerogenes (ATCC 13048) were studied against test bacteria. While total antioxidant capacity, GSH, and Catalase levels were similar to V. officinalis, the antioxidant properties of rhizome extracts were higher than leaf extracts. Both methanolic extracts obtained from Valeriana phu leaves, and rhizomes were found to have varying degrees of antibacterial activity on test bacteria. Likewise, it is observed that methanolic rhizome extract is more effective against test bacteria than leaf extract. In conclusion, the obtained data suggest that V. phu has an unexplored potential and can be medically evaluated as the parent species of the genus V. officinalis.