Türkiye'deki nitelikli beşeri sermayesinin göçü: sağlık çalışanlar örneği
Migration of skilled human capital in Turkey: The case of healthcare workers
  1. Tez No: 833006
  2. Yazar: EBUBEKİR KARADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞEREF AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye, son yıllarda dünya genelinde yaşanan beşeri sermaye göçü olgusunun önemli bir parçası haline gelmiştir. Özellikle de son yıllarda nitelikli sağlık çalışanlarının göçüyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki nitelikli beşeri sermaye göçüne örnek olarak sağlık çalışanlarının yurtdışında çalışma isteği üzerine“itici ve çekici nedenleri”irdelemek ve etkilerini analiz etmektir. Çalışmanın kantitatif analizleri için ana materyal sağlık sektöründe çalışan sağlık emekçileri ile internet üzerinden yapılan anketlerden elde edilen birincil veriler oluşturmaktadır. Bu veriler 2023 yılında elde edilen yatay kesit verileridir. Yurtdışında çalışma isteği konulu çalışmanın anket katılımcıları, 106'sı erkek ve 154'ü kadın olmak üzere toplamda 260 kişiden oluşmaktadır. Kantitatif analizler, LISREL 8.72 ve SPSS 21paket programları kullanılarak“Yapısal Eşitlik Modeli”ile yapılmıştır. Çalışma bulguları; Türkiye'de sağlık sektöründe çalışan bireylerin yüksek düzeyde“yurtdışında çalışma isteği”içerinde olduklarını ortaya koymuştur. Sağlık çalışanlarının“yurtdışında çalışma isteği”ile ülkede yaşanan olumsuz iktisadi, siyasi ve sosyal olayların neden olduğu“itici nedenler”arasında çok yüksek düzeyde ve pozitif yönde bir ilişki olduğu görülmüştür. Yine sağlık çalışanlarının“yurtdışında çalışma isteği”ile yurt dışında çalışmayı cazip hale getiren diğer ekonomik ve demokratik koşulları nispi olarak gelişmiş ülkelerdeki daha iyi imkân ve koşulları ifade eden“çekici nedenler”arasında pozitif yönde ve çok yüksek düzeyde ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey has become an important part of the worldwide phenomenon of human capital migration in recent years. Especially in recent years, it has been faced with the migration of qualified healthcare professionals. The aim of this study is to examine the“push and pull reasons”and analyze the effects of health care workers' desire to work abroad as an example of qualified human capital migration in Turkey. The main material for the quantitative analyses of the study is the primary data obtained from online surveys conducted with health workers in the health sector. These data are cross-sectional data obtained in 2023. The survey participants of the study on willingness to work abroad consisted of 260 respondents, 106 of whom were male and 154 of whom were female. Quantitative analyses were conducted with“Structural Equation Modeling”using LISREL 8.72 and SPSS 21 package programs. The findings of the study revealed that individuals working in the health sector in Turkey have a high level of“desire to work abroad”. It has been observed that there is a very high level and positive relationship between the“desire to work abroad”of healthcare professionals and the“push reasons”caused by the negative economic, political and social events in the country. Again, it was found that there is a positive and very high level of correlation between“willingness to work abroad”and“attractive reasons”, which refers to better opportunities and conditions in countries with relatively developed economic and democratic conditions that make it attractive to work abroad.