İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin ve ebeveynlerinin matematik kaygılarının incelenmesi
Examining the mathematics anxiety of primary school 4th grade students and their parents
- Tez No: 833007
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE NURLU ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin ve ebeveynlerinin matematik kaygılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Bingöl il merkezindeki ilkokul 4. sınıflarda öğrenim gören, amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilirlik örnekleme yöntemiyle seçilen ve gönüllülük esasına göre araştırmaya katılmak isteyen, 198 öğrenci ve bu öğrencilerin ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırmada verileri toplama aracı olarak“Ebeveyn Matematik Kaygısı Ölçeği”,“Matematik Kaygı Ölçeği”ve“Matematik Başarı Testi”kullanılmıştır. Verilerin analizinde; betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, ikiden fazla grup karşılaştırmaları için tek yönlü varyans analizi ve anlamlı farklılık olan grupları belirlemek için Post-Hoc testlerinden Scheffe testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre öğrencilerin matematik kaygı düzeyi ile matematik başarı düzeyi yüksek, velilerin çocuklarının matematik başarısına ilişkin kaygı düzeyi ise düşük çıkmıştır. Bunun yanında velilerin çocuklarının matematik başarısına ilişkin kaygıları, öğrencilerin matematik kaygıları ve öğrencilerin matematik başarıları cinsiyete göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmada, öğrencilerin matematik kaygıları ile matematik başarıları, velilerin çocuklarının matematik başarısına ilişkin kaygıları ile öğrencilerin matematik başarıları anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür. Yüksek başarıya sahip olan öğrencilerin, orta ve düşük başarıya sahip olan öğrencilere göre anlamlı bir şekilde daha fazla matematik kaygısı taşıdığı görülmüştür. Yüksek matematik başarısına sahip olan öğrencilerin velilerinin çocuklarının matematik başarısına ilişkin kaygı puanlarının orta ve düşük matematik başarısı gösteren öğrencilerin velilerine göre anlamlı bir şekilde düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the math anxiety of parents and students in relation to gender and math achievement. In this research, a quantitative research approach using a survey-based scanning model was employed. The research sample consists of 198 fourth-grade students attending various primary schools in Bingöl during the second semester of the 2022-2023 academic year, along with their parents. These students were selected using a convenience sampling method and on a voluntary basis. Research utilized several tools and statistical methods for data collection and analysis; Parent's Math Anxiety Scale (Reformed by Mutlu et al 2018), Math Anxiety Scale (Reformed by Mutlu and Söylemez, 2018), Math Success Test (Reformed by Dölek, 2022). The Statistical methods used are Descriptive Statistics, Unpaired t-Test, One-Way ANOVA Test for group comparisons that are more than two, and Scheffe Test of Post-Hoc for determining groups which have significant difference. The results obtained from this research are : The research indicates that the anxiety level of the fourth-grade students about math is high. There is no significant difference in math anxiety levels between male and female students. Students are highly successful in math. There is no significant difference in Math success between male and female students There is a significant difference in student math anxiety levels based on their success in math. Parents of the fourth-grade students have a low level of anxiety about math. Similar to the students, there is no significant difference in parental math anxiety levels between different genders among the parents of these fourth-grade students. Parental math anxiety levels differ significantly based on the success of their children in math.