Assessing social acceptance of energy production from food waste in municipal solid waste management
Belediye katı atıklarının yönetiminde gıda atıklarından enerji üretiminin sosyal kabulünün değerlendirilmesi
- Tez No: 833023
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ, PROF. DR. RAMAZAN SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Dünya çapında önemli miktarda belediye katı atıkları, atığın enerji üretim için potansiyelinden faydalanmak yerine, hala düzenli depolama sahalarında bertaraf edilmektedir. Daha sürdürülebilir çözümler aramak yerine düzenli depolama alanlarına olan yaygın bağımlılık, belediye katı atıklarının sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesinin başarısının sosyal kabulle yakından bağlantılı olduğu kavramının altını çizmektedir. Atık yönetimindeki değişiklikler insanların yaşam tarzlarında değişikliklere yol açmaktadır; dolayısıyla bu değişikliklerin sosyal kabulünün olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu çalışmada, sosyo-politik, toplumsal ve piyasa boyutlarını kapsayan belediye katı atık yönetimi için sosyal kabul boyutlarını sorgulamak amacıyla 392 anketten oluşan bir örneklem büyüklüğü kullanılarak nicel bir araştırma tekniği uygulanmıştır. Anketler yoluyla toplanan veriler üzerinde yapısal eşitlik modellemesi-kısmi en küçük kareler metododu kullanılmış ve gıda atıklarından sürdürülebilir enerji elde edilmesine yönelik sosyal kabulün çok yönlü belirleyicileri tespit edilmiştir. Sosyal kabulü etkileyen faktörler arasında deneyim, bilgi, dağıtımsal ve prosedürel adalet, güven, algılanan fayda ve riskler, olumlu duygular, kişisel ve sosyal normlar, algılanan davranışsal kontrol, sorun algısı ve kabul etme niyeti yer almaktadır. Özellikle, 'kabul etme niyeti' sosyal kabulün en baskın belirleyicisi olarak ortaya çıkmış, bunu sosyal ve kişisel normlar ile risk ve fayda algıları izlemiştir. Güven, analitik derinliği artıran ve ayrıntılı ilişkileri ortaya çıkaran yeni bir yaklaşımla üç farklı başlık altında incelenmiştir. Çalışma ayrıca, ölçüm değişmezliği tespitine göre farklı demografik segmentler arasında kavramsal model içindeki ilişkilerin yanı sıra hem doğrudan hem de dolaylı bağlantıları da incelemektedir. Modelin yapıları, faktörleri ve aktörleri sosyal kabulün boyutlarıyla uyumlu olacak şekilde eşleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A considerable amount of municipal solid waste (MSW) is still disposed of in landfills instead of harnessing its potential for energy production worldwide. The widespread reliance on landfills instead of pursuing more sustainable solutions underscores the concept that the success of managing MSW sustainability is closely linked to social acceptance. Changes in waste management lead to changes in people's lifestyles; thus, it should be investigated whether these changes are socially acceptable. This study applied a quantitative research technique using a sample size of 392 questionnaires to interrogate the dimensions of social acceptance for MSW, encompassing socio-political, community, and market aspects. The structural equation modeling-partial least squares methodology on data gathered via questionnaires was employed, and the multifaceted determinants of social acceptance for deriving sustainable energy from food waste were identified. Factors impacting social acceptance include experience, knowledge, distributive and procedural fairness, trust, perceived benefits and risks, positive affect, personal and social norms, perceived behavioral control, problem perception, and intention to accept. Notably, 'Intention to accept' emerged as the predominant predictor of social acceptance, trailed by social and personal norms and perceptions of risk and benefit. Trust was segmented into three distinct pillars in a novel approach, enhancing analytical depth and revealing nuanced relationships. The study also delves into relationships within the conceptual model across different demographic segments according to the measurement invariance determination and direct and indirect interconnections. The model's constructs, factors, and actors were aligned with dimensions of social acceptance.