Denizcilik Meslek Liseleri mezunlarının eğitimden sonraki kariyer tercihlerinin incelenmesi: MDTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunları üzerine bir çalışma
An analysis of career path choices of Maritime Vocational High School graduates: A case study on mersi̇n chamber of Shipping Vocational and Technical Anatolian High School graduates
  1. Tez No: 833038
  2. Yazar: MESUT ÖNSESVEREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY BATTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiye üç tarafı denizler ile çevrili, 2 tane önemli boğaza sahip, kıyı uzunluğu 8000 km yi geçen ve okyanuslar ile bağlantılı denizlere sahip bir coğrafyaya sahiptir. Bu özelliklerimiz Deniz ticareti için ülkemizi oldukça elverişli kılmaktadır. Global ölçekte gerçekleşen ticaretin %83'ünün de Deniz Yolu ile yapıldığı dikkate alındığında Deniz Ticaretinin ülkenin ekonomik olarak gelişme sürecindeki önemi yadsınamaz. Ülkemizin Deniz Ticaretinin beklenen ölçekte ve verimlilikte gerçekleşmesi adına baş aktör ise insan faktörüdür. Her alanda olduğu gibi Denizcilik alanında da nitelikli, eğitimli ve donanımlı iş gücüne ihtiyaç vardır. Ülkemizde Mesleki Eğitim ve Öğretimin alanlarından biri olan Denizcilik alanında iyi eğitilmiş ara eleman ihtiyacı göze çarpmaktadır. Bu eksikliği karşılama noktasında önemli saç ayaklarından olan Denizcilik Meslek Liselerinden mezun olan öğrenciler bu ihtiyacı cevap vermeye yönelik eğitilmektedir. Ancak mezuniyet sonrası öğrencilerin kariyer tercihleri gözlemlendiğinde denizcilik alanında devam eden öğrencilerin sayılarının istenen oranda olmadığı gözlemlenmektedir. Bu çalışmada Denizcilik Meslek Lisesinden mezun olan öğrencilerin eğitim gördükleri alanda meslek hayatına devam etmeme nedenleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda Mersin Deniz Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 2013-2021 yılları arasında mezun olan öğrencilere yönelik bir anket uygulanmış ve uygulanan bu ankete SPSS 22 programı aracılığıyla Frekans Dağılımı Analizi, Yüzde Analizi, Çaprazlama Analizi uygulanmıştır. Mevcut durum hakkında değerlendirmeler ve çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Türkiye has a geography with 2 important straits, a coastline exceeding 8000 km and seas connected with the oceans. These features make it very possible to operate for maritime trade. Considering that %83 of global trade is done by Sea, the importance of maritime trade in the next economic development process is undeniable. In order to achieve the expected dimensions and productivity of the Maritime Trade of the Borders, the main actor is the human factor. As in every field, there is a need for an educated and skilled workforce in the maritime field in the regions. In our country, the need for well-trained intermediate staff in the field of Maritime, which is one of the fields of Vocational Education and Training, stands out. It is aimed at educating the students who graduated from Maritime Vocational High Schools, which is one of the important pillars of meeting this deficiency. However, when students observe their career preferences after graduation, the number of students continuing in the maritime field is not observed at the desired rate. In this study, it was tried to reveal the reason why the students who graduated from Maritime Vocational High School did not continue their professional life in their field of education. İn this context, a questionnaire was applied to the students who graduated from Mersin Chamber of Shipping Vocational and Technical Anatolian High School between 2013-2021 and Frequency Distribution Analysis, Percentage Analysis, Crosstab Analysis were applied to this questionnaire through SPSS 22 program. Evaluations and solution suggestions were made about the current situation.