Mental workload monitoring with multimodal approach during laparoscopic surgery training
Laparoskopik cerrahi eğitimi sırasında multimodal yaklaşım ile zihinsel iş yükünün izlenmesi
  1. Tez No: 833037
  2. Yazar: KÜBRANUR KARA BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ONUR KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Nöroşirürji, Bioengineering, Biotechnology, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Laparoskopik cerrahi de hem bilişsel yük hem de performans açısından cerrah için muhtemel birçok zorluk bulunmaktadır. Cerrahların zihinsel iş yükü arttıkça, cerrahi hataların oranları artmaktadır. Laparoskopik cerrahi simülatörleri ve standart görevler ile cerrahların ve cerrahi asistanların eğitimleri yapılabilmektedir. Bu çalışmada, laparoskopi cerrahi simülatör kullanımı sırasında çoklu (multimodal) yaklaşım ile cerrahi uzmanlığın ve zihinsel iş yükünün, beyinde/insan fizyolojisinde olan belirteçlerinin araştırılması hedeflendi. Cerrahi becerinin ve zihinsel iş yükünün nörobilişsel karmaşıklığı göz önüne alındığında, objektif ölçümleri araştırmak için çoklu yaklaşımlar gereklidir. Bu tez kapsamında, EEG ile EKG ölçümleri eş zamanlı olarak yapılmasının yanında NASA-TLX, bitirme süresi, hata oranı gibi davranışsal veriler deneyimli cerrahlar ve deneyimsiz katılımcılardan toplanmıştır. Cerrahi beceriler ağırlıklı olarak beyin aktivitesinden elde edilmesine rağmen, çalışma kapsamında sinir sistemi aktivitesinin değerlendirilmesine ek olarak periferik fizyolojik parametreler de değerlendirildi. Projenin yenilikçi yönü, bu çoklu verilerin cerrahi performans tahmini ve eğitim rehberliği sağlamaya çalışacak olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The surgeon in laparoscopic surgery faces several challenges in terms of cognitive load and performance. As the mental workload of surgeons increases, the rates of surgical errors increase. Surgeons and surgical residents can be trained with laparoscopic surgery simulators using standard tasks. In this study, our aim is to investigate mental workload related biomarkers in the brain and human physiology with a multimodal approach. Due to the intricate nature of surgical skills and mental workload, it is essential to adopt multimodal approaches to investigate objective measures. In this thesis, behavioral and performance data such as NASA-TLX, completion time, and error rate were collected in addition to physiological methods such as ECG and EEG in surgeons and inexperienced subjects during laparoscopic tasks. Since surgical skills are mainly derived from brain activity, peripheral physiological parameters were also evaluated and investigated. The innovative aspect of this thesis is that these multimodal data will be used for assessment and training of surgeons.