Synthesis of glycerol carbonate from glycerol over heterogeneous catalysts
Gliserolden heterojen katalizörler varlığında gliserol karbonat sentezi
- Tez No: 833040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SERT, DOÇ. DR. MURAT SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, heterojen katalizörler kullanılarak gliserolün dimetil karbonat (DMC) ile transesterifikasyonu yoluyla gliserol karbonatın sentezi araştırılmıştır. Ca, Mg, Al ve La kaynakları kullanılarak çift katmanlı hidroksit sentezlenmiştir. Ca ve Mg'un Al ve La miktarına oranı 3 ve 4 olacak şekilde farklı 2 tip çift katmanlı hidroksit sentezlenmiş, bu malzemeler 700°C ve 800°C kalsine edilerek toplamda 6 katalizör sentezlenmiştir. Sentezlenen katalizörler, X-ışını kırınımı (XRD), BET yüzey alanı analizi, taramalı elektron mikroskobu (SEM), Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ve termogravimetrik analiz (TGA) gibi teknikler kullanılarak karakterize edilmiştir. Katalizörlerin katalitik etkinlikleri gliserol karbonat sentezinde test edilmiştir. Katalitik olarak en aktif katalizörün belirlenmesinin ardından sıcaklık, reaksiyon süresi, katalizör miktarı ve reaktan mol oranı gibi parametrelerin gliserol dönüşümü ve gliserol karbonat seçimliliği üzerinde etkileri araştırılmıştır. Kalsinasyon sonrasında katalizörün çift katmanlı hidroksitlerin yapısal değişikliklere uğradığı, bunun sonucunda karışık metal oksitlerin (MMO) oluşumuna ve orijinal LDH yapısının bozulmasına neden olduğu gözlenmiştir. Katalitik olarak en aktif katalizör (CaMg)3AlLa700 olarak bulunmuş, en önemli parametrenin ise katalizörün bazikliği olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, heterogeneous catalysts were synthesized and used to examine the synthesis of glycerol carbonate by transesterification of glycerol with dimethyl carbonate (DMC). Layered double hydroxide was synthesized using Ca, Mg, Al and La precursors. Two different types of layered double hydroxides were synthesized, with the ratio of Ca and Mg to Al and La amount of 3 and 4, and these materials were calcined at 700°C and 800°C, and a total of 6 catalysts were synthesized. The synthesized catalysts were characterized using techniques such as X-ray diffraction (XRD), BET surface area analysis, scanning electron microscopy (SEM), Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) and thermogravimetric analysis (TGA). The catalytic activities of the catalysts were tested in the synthesis of glycerol carbonate. After the determination of the most catalytically active catalyst, the effects of parameters such as temperature, reaction time, and catalyst amount and reactant molar ratio on glycerol conversion and glycerol carbonate selectivity were investigated. It was observed that after calcination, the catalyst underwent structural changes of the layered double hydroxides, resulting in the formation of mixed metal oxides (MMO) and the degradation of the original LDH structure. The most catalytically active catalyst was found to be (CaMg)3AlLa700, and it was determined that the most important parameter was the basicity of the catalyst.