Catalytic synthesis of glycerol carbonate over deep eutectic solvents
Ötektik çözgenler varlığında gliserol karbonatın katalitik sentezi
- Tez No: 579610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tezde bazik ötektik çözgenlerin (DES) hazırlanması, karakterizasyonu ve gliserolün transesterifikasyonu reaksiyonunda katalizör olarak uygulanabilirliği incelenmiştir. Bu çalışmada, hidrojen bağı vericisi olarak etanolamin ve diethanolamin ve hidrojen bağı alıcısı olarak benziltrimetilamonyum klorür, benziltrietilamonyum klorür ve kolin klorür kullanılarak bazik ötektik çözgenler hazırlanmıştır. Öncelikle bu tuzlar ile aminler belirli oranlarda karıştırılarak bazik ötektik çözgenler hazırlanmıştır. Daha sonra bu ötektik çözgenlerin karakterizasyonları yapılmıştır. Yoğunluk, viskozite, pH ve kırılma indisi 298 K ve 338 K arasında ölçülürken, iletkenlikleri 298 K ve 333 K arasında ölçülmüştür. Ayrıca FTIR ve TGA-DTG analizleri de yapılmıştır. Hazırlanan amin bazlı ötektik çözgenler gliserolün dimetil karbonat ile transesterifikasyon reaksiyonunda katalizör olarak kullanılmış ve hem etanolamin hem de dietanolamin gruplarından katalitik olarak en aktif olan DES'in katalitik performansı farklı parametreler kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the preparation, characterization and applicability of basic eutectic solvents (DES) as a catalyst in glycerol transesterification were investigated. In this study, basic eutectic solvents were prepared by using ethanolamine and diethanolamine as hydrogen bond donor and benzyltrimethylammonium chloride, benzyltriethylammonium chloride and choline chloride as the hydrogen bond acceptor. First, these salts and amines were mixed in certain proportions to prepare basic eutectic solvents. Then, characterization of these eutectic solvents was performed. Density, viscosity, pH and refractive index were measured between 298 K and 338 K, while conductivity was measured between 298 K and 333 K. In addition, FTIR and TGA-DTG analyzes were performed. Prepared amine-based eutectic solvents were used as catalysts in the transesterification reaction of glycerol with dimethyl carbonate and the catalytic performance of the most catalytically active from both ethanolamine and diethanolamine groups DESs were investigated at different operating parameters.