Ozon gazının tekstil sektöründe uygulamaları
The use of ozone gas in textile industry
- Tez No: 833068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFULLAH KEYF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ozon gazının renk ağartıcı özelliğe sahip olması birçok sektörde olduğu gibi tekstil sektöründe de ozon gazı kullanımının yaygınlaşmasını sağlamıştır. Kumaş üzerinde kuvvetli bir oksidatif ajan olan ozon gazı, kumaş üzerindeki boyanın aşınmasını ve eskitilmiş bir görünüm ile renginin açılmasını sağlamaktadır. Bu tez kapsamında literatürde daha nadir bulunan reaktif boyalı örme kumaş üzerinde ozon gazının ağartıcı özelliğine etki eden parametreler endüstriyel ortamda incelenmiştir. Ozon konsantrasyonu, süre ve pH değerleri Box Behnken deneysel tasarım yöntemi ile analiz edilerek optimum koşullar belirtilmiştir. Yapılan deneyler sonrasında aşınma ve matlık değerleri spektrofotometre yardımıyla ölçülmüştür. Design Expert programı yardımı ile Box Behnken ve ANOVA ile verilere ait ilişkin grafikler hazırlanmış ve yorumlanmıştır. Reaktif boyalı örme kumaş üzerine yapılan bu deneyler bu parametreler ile kumaşın spektrofotometrik değerleri üzerine test edilmiş olup aşınma ve matlıkta optimum parametreler ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that ozone gas has color bleaching properties has made the use of ozone gas widespread in the textile sector as well as in many other sectors. Ozone gas, which is a strong oxidative agent on the fabric, causes the paint on the fabric to wear off and lighten its color with an aged appearance. Within the scope of this thesis, parameters affecting the bleaching properties of ozone gas on reactive dyed knitted fabric, which is rare in the literature, were investigated for industrial area. Ozone concentration, time and pH values were analyzed with the Box Behnken experimental design method and optimum conditions were determined. After the experiments, wear and opacity values were measured with the help of spectrophotometer. With the help of the Design Expert program, the graphics related to the data were prepared and interpreted with Box Behnken and ANOVA. These experiments on reactive dyed knitted fabric were tested on these parameters and the spectrophotometric values of the fabric, and optimum parameters in abrasion and opacity were revealed.