Isıl işlem görmüş 316l çelik malzemenin bakır nanopartiküller ile kaplanması ve karakterizasyonu
Coating and characterization of heat-treated 316l steel material with copper nanoparticles
  1. Tez No: 833148
  2. Yazar: FİRDEVS DURANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN CANIM ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biochemistry, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Paslanmaz çelikler birçok farklı sektörde tercih edilmektedir. Bu sektörler içerisinde en yaygın kullanım alanına sahip olanlardan biri de medikal sektördür. Medikal alanlarda tercih edilecek olan paslanmaz çeliklere; çalışılacak ortama uyumlu hale getirilebilmeleri, dayanıklılıklarının arttırılması ya da yüzey özelliklerinin değiştirilmesi için çeşitli işlemler uygulanabilir. Bu işlemlerden biri kaplama işlemidir kaplama işlemi ile materyallerin yüzey özelliklerinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu tez çalışmasında 316L paslanmaz çeliğin özelliklerinin değiştirilmesi ve geliştirilmesi için ısıl işlem ve damlatma ile kaplama yöntemi tercih edilmiştir. Yeşil sentez yöntemi kullanılarak Cu nanopartikülleri elde edilmiş ve elde edilen nanopartiküller farklı soğutmalar uygulanarak ısıl işlemleri gerçekleşmiş olan 316L paslanmaz çelik numuneleri üzerine damlatarak kaplama yöntemi uygulanmıştır. Kaplama işleminin ardından hazırlanan numunelere yüzey pürüzlülüğü, SEM analizi, antibakteriyel aktivite çalışması uygulanmıştır. Numuneler üzerinde yüzey pürüzlülük analizi yapılmış olup bu analizin sonucunda tek kaplamalı numunenin yüzey pürüzlülük oranının çift kaplamalı ve kaplamasız numunelere kıyasla daha düşük olduğu söylenebilmektedir. SEM mikrograflarına bakıldığında damlatarak kaplama yöntemi ile çift kaplama yapılan numunelerdeki çatlakların derin ve çok sayıda olduğu gözlemlenirken tek kaplamalı numunelerde ise çatlakların daha az sayıda ve derinliklerinin daha az olduğu gözlemlenmiştir. Antibakteriyel aktivite çalışmasında ise ısıl işlem aşamasında çeşitli soğutma işlemlerinden geçirilen numunelerin hiçbirinde antibakteriyel özellik görülmediği ve bakteri aktivasyonun yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Stainless steels are preferred in many different sectors. Among these sectors, one of the most widely used is the medical sector. Stainless steels, which will be preferred in medical fields; Various processes can be applied to make them compatible with the environment in which they will be worked, to increase their durability or to change their surface properties. One of these processes is the coating process. The aim of the coating process is to develop and improve the surface properties of the materials. In this thesis study, heat treatment and drip coating method were preferred to change and improve the properties of 316L stainless steel. Cu nanoparticles were obtained using the green synthesis method and the drop coating method was applied to the obtained nanoparticles on 316L stainless steel samples, which were heat treated by applying different cooling. Surface roughness, SEM analysis and antibacterial activity studies were applied to the samples prepared after the coating process. Surface roughness analysis was performed on the samples, and as a result of this analysis, it can be said that the surface roughness rate of the single-coated sample is lower compared to the double-coated and uncoated samples. When looking at the SEM micrographs, it was observed that the cracks in the samples double-coated by the drop coating method were deep and numerous, while in the single-coated samples, the cracks were fewer and their depth was less. In the antibacterial activity study, it was determined that none of the samples subjected to various cooling processes during the heat treatment stage had antibacterial properties and bacterial activation was high.