MgO altlık üzerinde YBCO ve NdBCO çift katmanlı ince film çekirdek kullanarak üstten aşılama-eritme-büyütme [top seeded-melt-growth (TSMG)] yöntemi ile üretilen eklenmiş ybco külçe süperiletkeni
Using YBCO and NdBCO double-layer thin film crystal on MgO substrate and welded YBCO bulk superconductor manufactured by top seeded-melt-growth (TSMG) method
  1. Tez No: 833149
  2. Yazar: KÜBRA NUR BATUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV AYDINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada teknolojik uygulamalarda kullanılmak üzere aşılama malzemesi olarak NdBCO/YBCO/MgO (300 nm NdBCO/ 20 nm YBCO/ MgO) ince film çekirdeği kullanılarak ve TSMG yöntemi uygulanılarak Y123 + %25Y211 (YBCO) örnekleri ile Y123 + %25Y211 + %20Ag2O (YBCO-Ag2O) ekleme örneği üretildi. Ekleme örneğinden yaklaşık 1,5 mm kalınlığında iki adet dilim kesildi. Üç adet YBCO örneği ve iki ekleme malzemesi c-eksenine paralel olacak şekilde, üst üste istiflenerek eklendi. Eklenmiş örneğe su jeti yöntemi uygulanarak süperiletken halka haline getirildi. Süperiletkenlik özelliklerinin incelenmesi için eklenen külçelerden kesilen küçük parçaların direnç ve manyetizasyon ölçümleri yapıldı. Uygulanan ekleme yöntemi sonucunda örnekler ve ek bölgelerinin mikro yapı analizinde mikro çatlaklara rastlanırken, kritik akım yoğunlukları eğrilerinden çatlakların akım akışına engel oluşturmadığı, örneğin bir bütün olarak uygulanan manyetik alana karşı dayanıklı olduğu ve direnç geçişlerinin beklendiği şekilde tekdüze (~92 K) olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, Y123 + %25Y211 (YBCO) samples and Y123 + %25Y211 + %20Ag2O (YBCO-Ag2O) welding sample were produced by using NdBCO/YBCO/MgO (300 nm NdBCO/ 20 nm YBCO/ MgO) thin film seed as seeding material and applying TSMG as production method to be used in technological applications. Two slices of approximately 1.5 mm thick were cut from the welding sample. Three YBCO samples and two addition materials were added parallel to the c-axis, stacked on top of each other. The superconducting ring was formed by applying the water jet method to the attached sample. In order to examine the superconductivity properties, resistivity and magnetization measurements of the small pieces cut from the welded bulks were made. As a result of the applied welded method, microcracks were encountered in the microstructure analysis of the samples and welding regions, while it was seen from the critical current density curves that the cracks did not prevent to the current flow, attached sample were resistant to the applied magnetic field as a whole and the resistance transitions were uniform (~ 92 K) as expected.