Hastane dış mekanları tasarımları için kullanılabilecek kontrol listesi önerisi: Azerbaycan Bakü beş hastanenin değerlendirilmesi
Examination of hospital landscape designprinciples, case study of five hospitals in Baku
- Tez No: 833158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN FİRDEVS YÜCEL CAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dış ortamın hastaların iyileşme süreci üzerindeki olumlu etkilerinin farkındalığı, hastane mimarisinde uzun süredir mevcuttur. Başarılı bir hastane bahçesi tasarımında yetişkin ve çocuk hastalar, hastane personeli ve ziyaretçiler gibi kullanıcı grupları gözönünde tutulurken, hastane giriş ve çıkışları, otopark yerleri, hastane yolları, çocuk oyun alanları, dinlenme alanları, su elemanları, art elemanları, saha mobilyaları, bitkilendirme ve bakım konularını da kapsamalıdır. Tez çalışmasının literatür kısmının ilk aşamasında, hastane bahçelerinin tarihçesi ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Hastanelerin tarih boyunca gelişimini incelerken, doğal ortamın, dış mekanın hastaların iyileşmesi üzerindeki olumlu etkilerin farkındalığı irdelenmiştir. Bununla birlikte hastanenin dış mekan tipolojisi, sahanın potansiyelleri, kullanıcı grupları, hastaneler için dış mekan tasarım kriterleri başlıkları altında incelenmiştir. Literatür aşamasının ikinci kısmında, sert peyzaj tasarımı için giriş ve çıkışlar, otopark alanları, yollar, çocuk bahçeleri, dinlenme alanları, sanat, su elemanları, kent mobilyaları, oturma elemanları, işaretleme, aydınlatma ve çöp kutusu başlıkları altında araştırılmıştır, bitkilendirme ve bakım konuları üzerinde durulmuş ve bu konuları içeren bir kontrol listesi oluşturulmuştur. Literatür taraması sonucunda hastane bahçelerinin tasarım kalitesi değerlendirilirken Robert Paine ve Caroly'n Francis tarafından oluşturulan kontrol listesi referans alınmıştır. Oluşurulan kontrol listesi Azerbaycan Bakü'deki beş seçilmiş hastanede test edilmiştir. Çalışmada her beş hastanede de fotoğraflama, gözlem ve yerinde tespit yöntemleri kullanılmıştır. 16 Çalışmada, hastane peyzajının planlanmasında dikkate alınması gereken çeşitli yönlerin bir analizini sunmaktadır. Hastaların esenliği ve tıbbi tedavilerinin sonuçları üzerinde olumlu etkileri olan bir iyileşme ortamının elde edilmesine katdıkda bulunabilecek tasarım hususlarının bir listesini sunarken aynı anda tüm hastanelerin verimliliğini arttırmaktadır. Her beş hastane için de unitede ayrı olarak çocuk oyun yerleri tasarlanmalı, hastane bahçesinde şemsiyeli masalar ve sandalyeler yapılmalı, yenilebilir meyveler için bahçeler yapılandırılmalı, görme engelli hastalar için dokusal bantları yer almalıdır. Yapılan analizler sonucuda, her beş hastanede de ciddi eksiklikler bulunmamaktadır. Karşılaştırmalı analizler sonucunda, hastane dış mekan tasarımında ilk olarak Liv Bona Dea hastanesi ve daha sonra ise Ulusal Onkoloji hastanesinin diğer hastanelere kıyasla daha başarılı açık alan tasarımlarına sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Awareness of the positive effects of the external environment on the healing process of patients has long been present in hospital architecture. In a successful hospital garden design, while user groups such as adult and child patients, hospital staff and visitors are taken into consideration, hospital entrances and exits, parking areas, hospital roads, children's playgrounds, rest areas, water elements, art elements, field furniture, planting and maintenance. should also cover topics. In the first stage of the literature part of the thesis, general information about the history of hospital gardens is given. While examining the development of hospitals throughout history, the awareness of the positive effects of the natural environment and the outdoors on the healing of patients was examined. In addition, the outdoor typology of the hospital has been examined under the headings of the potentials of the site, user groups, and outdoor design criteria for hospitals. In the second part of the literature phase, entrances and exits for hard landscape design, parking areas, roads, playgrounds, recreation areas, art, water elements, urban furniture, seating elements, marking, lighting and garbage bin were investigated under the titles of planting and maintenance. and a checklist including these issues was created. As a result of the literature review, the checklist created by Robert Paine and Caroly'n Francis was taken as reference while evaluating the design quality of the hospital gardens. The created checklist was tested in five selected hospitals in Baku, Azerbaijan. In the study, photography, observation and on-site detection methods were used in all five hospitals. 18 The study presents an analysis of various aspects that should be considered in the planning of the hospital landscape. It provides a list of design considerations that can contribute to achieving a recovery environment that has positive effects on the well-being of patients and the outcomes of their medical treatments, while simultaneously increasing the efficiency of all hospitals. It provides a list of design considerations that can contribute to achieving a recovery environment that has positive effects on the well-being of patients and the outcomes of their medical treatments, while simultaneously increasing the efficiency of all hospitals. Children's playgrounds should be designed separately for each of the five hospitals in the unit, tables and chairs with umbrellas should be built in the hospital garden, gardens should be constructed for edible fruits, and textural tapes should be provided for visually impaired patients. As a result of the analyzes made, there are no serious deficiencies in all five hospitals. The checklist was tested in five selected hospitals in Baku, Azerbaijan. As a result of the comparative analysis, it was determined that first Liv Bona Dea hospital and then National Oncology hospital had more successful open space designs in hospital outdoor design compared to other hospitals.