Design of guidance system for an air-launch rocket
Havadan fırlatılan bir fırlatma aracının güdüm sistemi tasarımı
- Tez No: 833173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERSİN SÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde küçük uyduların kullanımı maliyet ve yeteneklerindeki gelişmelerden dolayı artmaktadır. Ancak, bu uyduların arzu edilen yörüngeye fırlatılmaları genellikle ortak, paylaşılan uçuşlarla gerçekleştirilmektedir. Ana faydalı yük olarak küçük uyduları fırlatacak olan ve taşıyıcı bir uçaktan havadan fırlatılan roketler bu sorunu çözmek için incelenmektedir. Bu çalışmada havadan fırlatılan bir roketi gütmek için farklı yöntemlerin de incelendiği bir güdüm algoritması tasarlanmıştır. Bu yöntemlerin birbiriyle ve nümerik yöntemlerle elde edilen ideal sonuç ile karşılaştırılması yapılmıştır. Tasarlanan güdüm algoritmasının gürbüzlüğünü test etmek adına farazi bir fırlatma aracı modellenmiş, farklı faydalı yükler ve farklı ayrılma koşullarında güdüm sistemi test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Small satellites are of great interest nowadays due to their increased capability and low cost. However, their launch into the desired orbit is usually performed in shared flights. A promising method to launch them is to use dedicated rockets of smaller sizes that are launched in the air. This study deals with alternative guidance system designs that use Explicit Guidance (E Guidance) and Iterative Guidance Mode (IGM) algorithms to steer the rocket launched in the air. The optimal trajectory for the launch vehicle is obtained using numerical methods, and the outputs of the closed-loop algorithms are compared to each other, and the optimal solution to investigate their performance. A hypothetical rocket is modeled, and the guidance system is tested for different payloads and release conditions to examine its robustness.