Auteur theory in indie games: An analysis of Lucas Pope games
Bağımsız oyunlarda auteur kuramı: Lucas Pope oyunlarının analizi
  1. Tez No: 833197
  2. Yazar: ALEYNA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN ÇATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, Science and Technology, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
“Indie”, bağımsız anlamına gelen“independent”kelimesinin kısaltması olarak kullanılan; ve çeşitlilik, yaratıcılık ve özgün ifade bakımından zengin bir sanat türünü simgeleyen bir terimdir. Oyun dünyasındaki indie türü, benzersiz anlatım yöntemleri ve yenilikçi görsel yaklaşımlarla karakterize edilen çeşitli çalışmaları kapsar. Yaratıcı olasılıkların ve sanatsal keşiflerin geniş ve çeşitli olarak görülebileceği bu alanda, orijinal ifadenin pek çok örneğiyle karşılaşmak mümkündür. Sinema endüstrisinden köken alan auteur kuramı, bir yönetmenin sanatsal vizyonunun bir filmin tüm son ürününü şekillendirdiğini ve eserlerinde özgün izler bıraktığını öne sürer. Bu kuram diğer sanatsal ortamlara da uygulanabilecek duruma gelmiştir, ve bağımsız oyun türünde bireysel geliştiricilerin benzersiz bakış açıları ve yenilikçi yaklaşımlarıyla kendini gösterir. Bu çalışmanın amacı, auteur kuramını detaylı bir şekilde açıklamak ve genel olarak video oyunlarına, özellikle Lucas Pope'un oyunları Papers, Please ve Return of the Obra Dinn olmak üzere ödül kazanan çeşitli bağımsız oyunlara nasıl uygulandığını göstermek ve açıklamaktır. Pope'un oyunları, özgün görsel tarzları, minimalist arayüzleri, düşündürücü anlatıları ve distopik temalarıyla benzersiz bir model oluşturur. Bağımsız oyunlarda auteur kuramının nasıl görüldüğüne daldığımızda, video oyun endüstrisi içinde bireysel yaratıcı seslerin önemini ve değerini anlarız, ve bu etkinin endüstrinin sanatsal evrimini nasıl şekillendirdiğini gözlemlemiş oluruz.
Özet (Çeviri)
“Indie”, a shorter way of saying“independent”, signifies a type of artwork that is rich in diversity, creativity and self-expression. The indie genre in gaming encompasses a diverse range of works characterized by unique storytelling methods and innovative visual approaches. Within this expansive and diverse realm of creative possibilities and artistic exploration, it is possible to encounter numerous instances of original expression. Auteur theory, originating in the cinema industry, suggests that a director's artistic vision shapes the whole final product of a film and leaves unique marks on their work. This theory has been extended to other artistic mediums, and it finds relevance in the domain of indie games, where it manifests through the unique perspectives and innovative approaches of individual developers. The objective of this study is to explain the auteur theory in detail and demonstrate its applicability to video games in general, and elucidates on how it applies to various award-winning indie games, featuring Lucas Pope's Papers, Please and Return of the Obra Dinn. Pope's games contribute to a unique pattern with their distinct visual style, minimalistic interface, thought provoking narrative and dystopian themes. By diving into how auteur theory is seen in indie games, we gain insight of the significance and value of individual creative voices within the video game industry and how this influence shapes the industry's artistic evolution.