Assessing the compliance status of landfills in Türkiye with legal requirements and best available techniques
Türkiye'deki düzenli depolama sahalarının yasal gereksinimlere ve mevcut en iyi tekniklere uyum durumunun değerlendirilmesi
- Tez No: 833218
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
EKÖK olarak kısaltılan Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrol, farklı endüstriyel faaliyetlerden kaynaklanan kirliliğin azaltılmasına yönelik bir Avrupa yaklaşımıdır. AB Üye Devletlerinde, bu yaklaşımla endüstriyel emisyonları kontrol etmenin ana yasal yolu, Avrupa Konseyi'nin Endüstriyel Emisyonlar Direktifi (2010/75/EU) (EED)'dir. İnsan sağlığını ve çevreyi endüstriyel emisyonların olumsuz etkilerinden korumayı amaçlayan EED, atık işleme tesisleri de dahil olmak üzere endüstriyel tesislerin emisyonlarını kontrol etmek için mevcut en iyi tekniklere (MET'ler) uyulmasını şart koşmaktadır. EED, emisyonları kontrol etmenin yanı sıra, endüstriyel süreçleri çevresel performans, ham madde tüketimi, enerji verimliliği ve kaza önleme gibi birçok yönden ele almaktadır. AB mevzuatına uyum çalışmalarının bir parçası olarak, Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (ÇŞİDB), 2018 yılında taslak EKÖK Yönetmeliğini yayınlamıştır. O zamandan bu yana, ÇŞİDB, EED'nin uyumlaştırılması ve uygulanması konusunda önemli ilerleme kaydetmiştir ve atık işleme tesislerinin EED uyum durumunu hedefleyen EKOK-ATIK projesini 2020 yılında hayata geçirmiştir. EKOK-ATIK projesi kapsamında yürütülen bu tez, depolama tesislerinin EED'ne uyum durumun araştırılmasını ve uyum gereksinimlerinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Bu amaçla 4 adet düzenli depolama sahasında saha çalışması ve 12 adet düzenli depolama sahasında online anket çalışması yapılmıştır. Toplanan bilgilere dayanarak, depolama sahalarının MET uyum durumu ve MET'lere tam uyum için olası maliyetler, düzenli depolama için geçerli tüm MET'leri kapsayan bir MET kontrol listesi kullanılarak belirlenmiştir. EED kapsamındaki düzenli depolama tesislerinin genel MET uyum düzeyi %75'in üzerinde olarak hesaplanmıştır. EED kapsamındaki tüm düzenli depolama sahalarının tam uyumluluğu için gereken toplam yatırım maliyeti ve düzenli depolama tesisi başına ihtiyaç duyulan ortalama yatırım maliyeti sırasıyla 193.375.488 Euro ve 8.057.312 Euro olarak bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçlarının, EED ile sektörel uyumu teşvik edebilecek politika seçenekleri geliştirecek karar vericiler için bir referans noktası olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Integrated pollution prevention and control, abbreviated as“IPPC”, is a European approach to reducing pollution from different industrial activities. In the EU Member States, the main legal means of controlling industrial emissions with this approach is the Industrial Emissions Directive (IED) of the European Council (2010/75/EU). The IED that aims to protect human health and the environment from adverse effects of industrial emissions, requires industrial installations including waste treatment plants to comply with the best available techniques (BATs) to control their emissions. In addition to controlling emissions, IED cover industrial processes from many other aspects such as environmental performance, raw material consumption, energy efficiency, and accident prevention. As part of the harmonization efforts with the EU legislation, the Turkish Ministry of Environment, Urbanization, and Climate Change (MoEUCC) has published the draft IPPC Regulation in 2018. Since then, the MoEUCC has made considerable progress in harmonizing and implementing the IED and launched the IPPC-WASTE (EKOK-ATIK) Project in 2020 that aims the status of waste treatment facilities regarding the IED compliance. This thesis carried out within the scope of the IPPC-WASTE project aims to investigate the compliance status of landfill facilities falling under the IED with the IED and BATs and reveal compliance requirements. For this purpose, field studies were carried out at 4 landfills and online surveys were conducted with 12 landfills. Based the information gathered, in addition to the IED compliance status of landfills, their compliance with the Turkish Regulation on Landfilling of Waste and additional BATs applicable to landfills were also assessed. The IED and BAT compliance data was then used for the evaluation of the possible costs for full compliance with the IED and additional BATs. The overall IED compliance level of landfill facilities covered by the IED was calculated as over 75%. The total investment needed for full compliance of all the landfills covered by the IED and the average investment needed per landfill facility was estimated as 193,375,488 Euros, and 8,057,312 Euros, respectively. The results of the study are expected to be a reference point for decision makers who will develop policy options that can promote sectoral alignment with the IED.