Identification of similar patient groups in different cancer types
Benzer hasta gruplarının farklı kanser türleri içinde bulunması
  1. Tez No: 833231
  2. Yazar: EZGİ DEMİR KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Biyolojik mekanizmalar hakkında fikir edinmek ve etkili hedefe yönelik tedaviler geliştirmek için farklı kanser türleri arasındaki ortak genetik özellikleri belirlemek önemlidir. Bununla birlikte, kanserin heterojen ve karmaşık doğasıyla uğraşmak, farklı katmanlardan omik verilerini entegre eden kapsamlı yöntemler gerektirir. Bu konuyla ilgili olarak, bu tez, çoklu omik verilerini birleştiren ve çeşitli kanser türlerinde prognostik biyobelirteçleri belirlemek için hesaplamalı yöntemleri kullanan bütüncül bir yaklaşım önermektedir. Akciğer, meme, kolorektal ve böbrek kanserlerine ait gen ekspresyonu ve DNA metilasyon verileri ağ yapısına entegre edilmiştir. Daha sonra, gen modülleri, kansere özgü ağlarda topluluk algılama algoritmaları çalıştırılarak belirlendi. Modüller, kanser için uyarlanmış biyolojik metrikler kullanılarak değerlendirildi. Potansiyel biyobelirteçler eğitim ve doğrulama veri kümelerinde aynı modülde olan ortak genler bulunarak tanımlandı. Ardından, biyobelirteçlerin gen ekspresyon, DNA metilasyon ve mutasyon durumu verileri ağırlıklandırılarak yeni bir prognostik puanlama tekniği geliştirildi. Geliştirilen prognostik puanlama yöntemi kullanılarak birçok sağkalım analizi yapıldı. Analiz sonuçlarına dayanarak, yedi potansiyel biyobelirtecin, farklı kanser türlerinde hasta sağkalımı ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu belirlendi. Bu tez, literatürde bilinen kansere özgü biyobelirteçleri tanımlamakta ve ayrıca yeni potansiyel biyobelirteçler önermektedir. Dolayısıyla bu tez, yeni gen hedefleri keşfetmek, paylaşılan genetik mekanizmalar hakkında değerli bilgiler elde etmek ve sonuç olarak kanser türleri arasında tedavi alternatiflerinin kapsamını genişletmek için bir gerekçe sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is essential to identify shared genetic characteristics among different types of cancer to gain insight into the biological mechanisms and develop effective targeted treatments. However, dealing with cancer's heterogeneous and complex nature requires comprehensive methods integrating omics data from different layers. Regarding this issue, this thesis suggests a holistic approach that combines multi-omics data and employs computational methods to identify prognostic biomarkers for various cancer types. Gene expression and DNA methylation data of lung, breast, colorectal, and kidney cancers are integrated into a network structure. Next, gene modules were determined by running community detection algorithms on cancer-specific networks. The modules were evaluated using cancer-adapted biological measures. Potential biomarkers were identified by finding common genes in the same module for both training and validation data. Subsequently, a novel prognostic scoring technique was developed by assigning weights to gene expression, DNA methylation, and mutation status of biomarkers. Several survival analyses were conducted using the developed prognostic scoring method to identify significant biomarkers. Based on the analysis results, it was determined that seven potential biomarkers genes had a statistically meaningful relationship with patient survival in different cancer types. The thesis identifies cancer-specific biomarkers known in the literature and also suggests new potential biomarkers. Hence, this thesis offers a rationale for exploring new gene targets, acquiring valuable knowledge on shared genetic mechanisms, and consequently broadening the scope of treatment alternatives across cancer types.