Kanser teşhis ve tedavisinde kullanılma potansiyeli olan aza-BODIPY içerikli poli(β-amino ester)'lerin hazırlanması ve biyolojik özelliklerinin araştırılması
Preparation and evaluation of biological properties of poly(β-amino ester)s that have potential in cancer therapy and diagnosis
  1. Tez No: 911209
  2. Yazar: ŞEYMA SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ÜBEYDULLAH KAHVECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Kanser, hem ölüm ve vaka sayılarının hem de teşhis/tedavi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle günümüzün sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Geleneksel tedavi yöntemleri arasında önemli bir yere sahip olan kemoterapide kullanılan ilaçların sistemik toksisiteleri ciddi yan etkilere ve komplikasyonlara sebep olmaktadır. Buna ek olarak ilaçların çözünürlük problemleri, metabolize olması, ilaç direnci gelişmesi veya böbreklerden eliminasyonu gibi farmokokinetik parametreler çerçevesinde ilaç biyoyararlanımı ve etkinliği istenilen düzeylerde olmamaktadır. Bu sebeplerden ötürü kanserin teşhis ve tedavisine yönelik birçok çalışma bulunmaktadır. Polimerlerin birçok avantajlarından dolayı son yıllarda polimerlere dayalı tedavi ve teşhis yaklaşımlarını da klinik uygulamalarda görmek mümkündür. Bu bilgiler ışığında ilaç ve ilaç salım sistemlerinde önemli bir sınıf olan polimerik malzemelere dayalı ilaç ve ilaç salım sistemlerinin geliştirilmesi oldukça önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında yapısında kızılötesine yakın (NIR) ışığı absorblayan/ışıma yapan aza-BODIPY molekülünü taşıyan, suda çözünür/dağılabilir, biyouyumlu, biyo-parçalanabilir ve pH'a duyarlı poli(β-amino ester)ler (PBAE) geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda uygun aza-BODIPY türevleri sentezlenerek Michael Katılma reaksiyonuna dayalı polikondenzasyon yoluyla aza-BODIPY içerikli bazı tür kanser hücrelerini hedefleyici özellik gösteren folik asit taşıyan ve yapısındaki aza-BODIPY ile floresans özellik sergileyen hidrofilik ve amfifilik karakterlere sahip PBAE'ler sentezlenmiştir. Sentezlenen küçük moleküller ile polimerlerin kimyasal ve fotokimyasal karakterizasyonları 1H/13C-NMR, FT-IR, UV-Vis ve floresans spektroskopileri yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Polimerlerin molekül kütlesi ve morfolojik (misellerin) özellikleri GPC, DLS ve taramalı/geçirimli elektron mikroskobu (STEM) ile incelenmiştir. İlaç yükleme ve salım profilleri UV-Vis spektroskopisi özelliğine sahip mikroplaka okuyucu ile takip edilmiştir. Hidrofilik karakterli PBAE'lerin diyagnostik amaçlı hücre hedefleme/görüntüleme, PDT ve genetik materyal taşıma etkinlikleri HeLa ve U87-MG kanser hücre hatlarında in vitro sitotoksik özellikleri araştırılmıştır. Hedefleme/görüntüleme çalışmaları floresans mikroskop ile takip edilmiştir. Amfifilik PBAE'lerin misel oluşturma, ilaç yükleme (doksorubisin) ve salım profilleri incelenerek misellerin kombine terapi (kemoterapi + PDT) ve teranostik platform potansiyeleri incelenmiştir. PDT, kombine terapi ve teranostik uygulamaları karanlık ortamda veya ışıkla aydınlatma sonrasında hücre canlılığı testleri yapılarak takip edilmiştir. Sentezlenen polimerik yapılar ilk kez tez kapsamında sentezlenmiş olup kanser teşhis ve/veya tedavisinde kullanılabilecek sistemlere katkı sağlama noktasında yüksek potansiyele sahip oldukları değerlendirilmiştir. Önerilen taşıyıcı platformun, gerek aktif hedefleme gerekse boyuta dayalı pasif hedefleme yaklaşımları ile kanser tedavisinde sıkça karşılaşılan yan etkilerin azaltılmasına olanak veren taşıyıcı sistemlere katkı sağlayacak potansiyele sahip olduğu görülmektedir. Ayrıca, geliştirilen polimerik yapıların PDT ve kombine terapi yaklaşımları, kemoterapide rastlanan ilaç direncine çözüm önerisi getirme potansiyeline sahip olduğu görülmüştür. Bu tez çalışmasında model hedefleyici ligant olarak folik asit ve model hücre hatları olarak HeLa ve U87-MG seçilmiştir fakat farklı ligantlar ile farklı kanser hücrelerinin hedeflenebilir olması nedeniyle bu sistemler, diğer çalışmalar için modüler bir platformun temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although there have been many chemical and technological developments today, there are still many diseases waiting to be treated. Cancer, which has the most important place among these diseases, is one of today's health problems due to the high number of deaths and cases as well as diagnosis/treatment costs. It is seen that millions of people die due to cancer every year around the world. The most important problem during the treatment of cancer is that the chemotherapeutic drugs/substances used have an integrated effect instead of a local effect. Indeed, chemotherapeutic drugs/substances that have toxic effects to destroy cancerous cells, while destroying cancerous cells, also destroy healthy cells. In addition to killing healthy cells, this situation also limits the drug dosage that can reach the tumor area. As the drug reaching the cancerous area decreases, the patient is exposed to more (number of doses) or higher doses of chemotherapeutic drugs/substances. On the other hand, due to this toxic level, serious side effects are observed in patients in addition to weakening of immunity. Due to these side effects, the patient may have to discontinue the treatment either compulsorily or optionally. Chemotherapy, which has an important place among traditional cancer treatment methods, can cause many side effects such as fever, nausea, vomiting, fatigue, diarrhea, pain, hair loss, anorexia nervosa, anxiety, sleep disorder, depression and other conditions that affect the quality of life of patients. In the light of this information, since the development of a new drug molecule is a high-cost, time-consuming and laborious process, the development of targeted drug delivery systems that can increase the dosage in the cancerous area by reducing the side effects of 'old' drugs with side effects; It will significantly shorten the process of applying personalized treatment methods to the patient and allow many more patients to benefit from the treatment systems. On the other hand, the development of treatment methods that allow local treatment will further increase this effect. Non-invasive, light-triggered phototherapy, developed in recent years, is used in clinical studies for cancer and some other diseases. Phototherapy includes photodynamic therapy (PDT) and photothermal therapy (PTT). PDT is based on the attack of reactive oxygen species (ROS), which are formed as a result of the stimulation of a photo-stimulating molecule with light (600-800 nm), on biological molecules and ultimately the prevention (inhibition) of the proliferation of target (cancer) cells, and the ROS formed in the light environment cause apoptosis. It destroys tumor cells by causing necrosis or autophagy. One of the most important advantages of PDT is that it provides temporal and spatial control during treatment, reducing side effects and complications, and offering a more comfortable treatment opportunity to the patient. On the other hand, it is also very important to develop systems that allow combined treatment with PDT. It is also of great importance to develop systems suitable for combined therapy, where chemotherapy and PDT are used together, in order to reduce side effects and develop a more effective treatment system. Polymers are one step ahead of other materials in many applications due to their advantages. Fluorescence polymers, an important class of polymers, are defined as polymers containing fluorophore groups in their structure. Thanks to their fluorescence properties, such polymers are frequently used in chemical identification and tracking processes. As in many fields, fluorescent materials are needed for chemical identification and tracking in the field of healthcare. There are some properties that polymers must have in order to be used in applications in biological environments. Except for exceptional cases, fluorescent polymers are required to be water-soluble/well-dispersible, biocompatible and generally biodegradable. In summary, there is an increasing interest in the design and synthesis of biodegradable and water-dispersible/soluble fluorescent polymers in biomedical fields such as drug delivery, imaging, diagnosis, and tissue engineering. Polymeric carriers also play a role in drug release that can be triggered by environmental effects (pH, temperature, light, etc.). Providing controlled release in this way also functions to reduce side effects. The fact that the pH in cancer tissue or cells (