Makro veriler çerçevesinde Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin mali ve aktüeryal yapısı
Financial and actuarial structure of social security system in Turkey within the framework of macro-economic data
  1. Tez No: 833239
  2. Yazar: BAHAR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Bankacılık, Sigortacılık, Actuarial Sciences, Banking, Insurance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tezin amacı, makroiktisadi göstergeler çerçevesinde Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin finansal ve aktüeryal yapısının incelenmesidir. Çalışmanın araştırma konusunun özünü oluşturan araştırma sorusu, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) gelirleri, giderleri ve ayrıca gelirin gideri karşılama oranlarında belirli bir dönem itibarıyla önemli bir değişim olup olmadığıdır; ayrıca, makroiktisadi-finansal etkenler ile söz konusu SGK rakamları/oranları arasındaki ilişki incelenmiştir. 2019-2021 arası aylık sınırlı veriyi baz alan araştırmada yöntem olarak, trend analizi ve (yakınsama metodu kapsamında) birim kök analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; SGK gelirlerinin SGK giderlerini karşılama oranı, SGK gelirleri ve SGK giderlerinin artışları kendi içerisinde istikrarını korumaktadır. Sonuç olarak, makro-iktisadi ve finansal göstergelerin, SGK gelir, gider gelişimi üzerinde orta ve uzun vadede anlamlı etkisi bilinmekle birlikte, inceleme konusu olan 2019-2021 arası spesifik dönem (pandemi etkisi) olması nedeniyle beklenen anlamlı ilişkinin sınırlı kaldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine the financial and actuarial structure of the social security system in Turkey within the framework of macroeconomic indicators. Research question is whether there is a significant change in the incomes and expenses of the Social Security Institution (SGK) as well as the ratio of SGK income/expenditure. The relationship between macro-financial factors and the aforementioned SGK figures/ratios is also examined. Based on limited –monthly- data between 2019-2021, unit root analysis and trend analysis are conducted. According to the findings; ratio of SGK incomes to SGK expenses, the increase in SGK incomes and SGK expenses maintain their stability. As a result, despite significant effect of macro-economic and financial indicators on SGK income and expenditure development in the medium and long term, the expected significant relationship remains limited due to the specific period between 2019-2021.