Sosyal medya içeriklerine duyulan güvenin turistik satın alma süreci üzerindeki etkisi
the effect of trust in social media contents on the purchasing process of touristic products
  1. Tez No: 833313
  2. Yazar: BUSENUR CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada; fenomenler, turistler, turizm işletmeleri ve destinasyon yönetim örgütleri tarafından sosyal medyada oluşturulan içeriklerin, turistlerin turistik ürün/hizmet satın alma süreci üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma deseni kullanılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anket formu üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik sorular, ikinci bölümde satın alma sürecine ilişkin ifadeler, üçüncü bölümde ise turistlere, fenomenlere ve turizm işletmeleri ve destinasyon yönetim örgütlerinin ürettikleri içeriklere duyulan güven hakkında ifadeler bulunmaktadır. Veriler 473 turistten kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda satın alma sürecinde turistlerin, fenomenlerin, işletme ve destinasyon yönetim örgütlerinin sosyal medyada paylaştıkları içeriklerin satın alma sürecinin tüm aşamalarında anlamlı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Bu aşamalardan istek yaratma aşamasında en çok turistlerin ürettikleri içeriklerin, bilgi arama aşamasında işletme ve destinasyon yönetim örgütlerinin, alternatifleri değerlendirme aşamasında turistlerin ve satın alma aşamasında ise en fazla fenomenlerin ürettikleri içeriklerin etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yalnızca bilgi arama aşamasında fenomenler tarafından üretilen içeriklerin anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Fenomenlerle işbirliği yapılırken güvenilir olmalarına dikkat edilmesi, turistlerin içerik üretmeye teşvik edilmesi için çeşitli kampanyalar ve indirimler yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of the contents created on social media by influencers, tourists, tourism businesses and destination management organizations on the touristic product/service purchasing process. Quantitative research design was used in the study. Questionnaire method was used as data collection method. The questionnaire form consisted of three parts. In the first part, there are demographic questions, in the second part there are statements about the purchasing process, and in the third part there are statements about the trust factor in tourists, influencers, and the content produced by tourism businesses and destination management organizations. Data were collected from 473 tourists using convenience sampling method. As a result of the analysis, it has been determined that the content shared by tourists, influencers, business and destination management organizations on social media has a significant effect on all stages of the purchasing process of tourists. Among these stages, it was concluded that the content created by the tourists has the highest impact at the stage of desire creation, the enterprises and destination management organizations in the information search stage, the content produced by the tourists at the stage of evaluating the alternatives and the influencers produced had the most impact in the purchasing stage. It was seen that only the content produced by the influencers during the information search phase did not have a significant effect. It is recommended that various campaigns and discounts be made to encourage tourists to produce content; and when collaborating with influencers, managers should ensure that the influencers are reliable.