Şanlıurfa ekolojik koşullarında bazı inci darı [Pennisetum glaucum (L.) R. Br.] populasyonların ot verimi ile kalite özelliklerinin belirlenmesi
Some pearl millet in sanliurfa ecological conditions determination of forage yield and quality characteristics of [Pennisetum glaucum (L.) R. Br.] populations
  1. Tez No: 833314
  2. Yazar: İZZET MUSTAFA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR MUSTAFA OKANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma; 2022 yılı Akçakale/Şanlıurfa ekolojik koşullarında yazlık ürün olarak tek yıllık sıcak mevsim buğdaygil yem bitkisi olan inci darısı [Pennisetum glaucum (L.) R. Br.] popülasyonların ot verimi ve bazı kalite özelliklerinin saptanması amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada Yellow kontrol çeşidinin yanı sıra, ICRISAT'dan temin edilen 6 adet inci darısı popülasyonu (9198, 8022, 4903, 9645, 9449 ve 5455) materyal olarak kullanılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenimde 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada her popülasyon 4 sıra, sıra arası 70 cm ve sıra üzeri 25 cm olarak planlanmıştır. Hasat, salkımdaki tanelerin süt-hamur olum dönemine denk geldiği tarihte edilmiştir. Bu araştırmada; ot verimi ve verimle ilişkili özelliklerin yanı sıra, ot kalitesi ile ilgili bazı özellikler saptanmış, çiçeklenme süresi 55.67 ile 59.00 gün, bitki boyu 311.67-351.67 cm, sap sayısının 37.00-59.33 adet/m, yatma durumu 3-5 skor, yeşil ot verimi 5400.00-8076.19 kg/da, kuru ot verimi 2322.00-3472.76 kg/da, kuru otta ham protein (HP) oranı %6.87-9.25, kuru otta asit deterjan lif (ADF) oranı %31.11-36.69 ve kuru otta nötral deterjan lif (NDF) oranı %44.49-52.09 arasında değişim göstermiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Şanlıurfa ili ve benzer ekolojik koşullar için verim ve kalite özellikleri birlikte değerlendirildiğinde, 5455 kodlu popülasyonun diğer popülasyonlardan daha üstün olduğu, bölgemizde ikinci ürün koşullarında yem üretim amacıyla değerlendirilebileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with the aim of determining the forage yield and some quality characteristics of pearl millet (Pennisetum glaucum (L.) R.Br.), a warm-season annual cereal crop, under ecological conditions in Akçakale/Şanlıurfa in the year 2022. In the study, in addition to the Yellow control variety, 6 pearl millet populations (9198, 8022, 4903, 9645, 9449, and 5455) obtained from ICRISAT were used as materials. The experiment was established in a randomized complete block design with three replications. In the research, each population was planned with 4 rows, row spacing of 70 cm, and row-to-row spacing of 25 cm. Harvesting was carried out when the grains in the panicle reached the milk-dough stage. In this study, in addition to yield-related traits, some quality characteristics related to forage quality were determined. Flowering duration ranged from 55.67 to 59.00 days, plant height from 311.67 to 351.67 cm, stem count from 37.00 to 59.33 (pcs/m), lodging score from 3 to 5, green forage yield from 5400.00 to 8076.19 kg da-1, dry forage yield from 2322.00 to 3472.76 kg da-1, crude protein (CP) content in dry forage from 6.87% to 9.25%, acid detergent fiber (ADF) content in dry forage from 31.11% to 36.69% and neutral detergent fiber (NDF) content in dry forage from 44.49% to 52.09%. According to the research results, when yield and quality characteristics were evaluated together for Şanlıurfa province and similar ecological conditions, the population coded as 5455 was found to be superior to other populations, and it was concluded that it could be considered for forage production purposes under second-crop conditions in our region