Ekonomik büyüme ve borsa performansı arasındaki ilişki: Türkiye örneği
The relationship between economic growth and stock market performance: The case of Türkiye
  1. Tez No: 833316
  2. Yazar: İBRAHİM SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ekonomik Büyüme ve Borsa Performansı arasındaki ilişkinin Türkiye örneği üzerinden tespit edilmesi ve çıkan sonucun Ekonometrik olarak analiz edilerek, makroekonomik açıdan yorumlanmasını amaçlamaktadır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ekonomik büyüme kavramı, Türkiye'nin ekonomik büyüme tarihi, iktisadi büyüme türleri ve iktisadi büyüme teorileri gibi konular ele alınmaktadır. Ayrıca ekonomik büyümenin nasıl hesaplandığı ve iktisadi büyümenin önemi üzerinde durulmaktadır. Bunun yanı sıra, ekonomik büyümeyi etkileyen konjonktürel dalgalanmalar ve para politikasının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi de açıklanmaktadır. İkinci bölümde piyasalar ve borsa konusu ele alınmaktadır. Ekonomik büyüme ile borsa performansı arasındaki ilişki incelenmektedir. Bu bölümde, ekonomik büyümenin borsa performansını nasıl etkileyebileceği ve borsa endekslerinin ekonomik büyüme göstergesi olarak nasıl kullanılabileceği gibi vi konular üzerinde durulmaktadır. Üçüncü bölümde ise ekonomik büyüme ile borsa performansı ve fiyatları arasındaki ilişki, ekonometrik yöntemlerden zaman serisi analizi kullanılarak incelenmektedir. Bu analiz sonucunda elde edilen veriler makro ekonomik açıdan yorumlanarak analiz edilmektedir. Bu bölümde, ekonomik büyüme ile borsa performansı ve fiyatları arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak nasıl açıklanabileceği ve ne gibi sonuçlar elde edilebileceği üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between Economic Growth and Stock Market Performance through the example of Turkey and to analyze the result econometrically and to interpret it in terms of macroeconomics. The study consists of three main parts. In the first part, subjects such as the concept of economic growth, Turkey's history of economic growth, types of economic growth and economic growth theories are discussed. It also focuses on how economic growth is calculated and the importance of economic growth. In addition, cyclical fluctuations affecting economic growth and the effect of monetary policy on economic growth are also explained. In the second part, markets and the stock market are discussed. The relationship between economic growth and stock market performance is examined. In this section, issues such as how economic growth can affect stock market performance and how stock market indices can be used as economic growth indicators are discussed. In the third chapter, the relationship between economic growth and stock market performance and prices is examined using time series analysis, one of the econometric methods. The data obtained as a result of this analysis are analyzed in terms of macroeconomics. In this section, it is focused on how the relationship between economic growth and stock market performance and prices can be explained statistically and what kind of results can be obtained.