Searching for the impact of network connectivity on borrowing performance: The case of Turkey
Ağ bağlantısının ikincil şehirlerin performansına etkisinin araştırılması: Türkiye örneği
  1. Tez No: 887870
  2. Yazar: EĞİNÇ SİMAY ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE FERHAN GEZİCİ KORTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Büyük şehirlerdeki yaşam kalitesinin düşüşü ve ikincil şehirlerin yükselişi, küresel çapta gözlemlenen bir trenddir ve ekonomik gelişim ile kentsel planlama üzerinde önemli etkileri vardır. Büyük şehirlerin yarattığı yığılma ekonomileri ve avantajlarının gerek ekonomik büyüme gerekse kentsel performans açısından öne çıktığı bilinmektedir. Bu bağlamda, yığılma gölgesi ve ödünç alınan büyüklük gibi kavramlar, merkez-çeper etkileşimlerini açıklamada ve çeper alanların büyüme ve gelişimini etkileyen faktörler olarak önemlidir. Türkiye'de İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük metropoller, ülke ekonomisinde belirleyici bir rol oynarken, çevre şehirler, ekonomik büyüme ve gelişme için bu merkezlere bağımlıdır. Ancak, kaynakların ve yatırımların tek ya da belirli noktalarda toplanması, çevredeki alanlarda yığılma gölgelerine neden olabilir. Diğer yandan, metropol ve ikincil şehirler arasındaki güçlü ağ bağlantısı, ikincil şehirlerin performans veya fonksiyon ödünç almasını sağlayabilir; bu da ikincil şehirlerin kaynaklara, yatırımlara ve bilgiye erişimini kolaylaştırabilir. Bu tez çalışması, Türkiye'deki metropol şehirler ile ikincil şehirler arasındaki ağ bağlantısının, ikincil şehirlerin bu ağlar aracılığıyla büyüklük ödünç alarak kentsel performanslarını artırmasına olanak tanıdığı hipotezini test etmeyi amaçlamaktadır.“Büyüklük ödünç alma”ve“performans ödünç alma”kavramlarını tartışmak için, ikincil şehirlerin ağlara dahil edilmesiyle nüfus büyüklüklerinin ötesinde bir performans sergileyip sergilemedikleri yorumlanacaktır.“Ödünç alınan büyüklük”bağlamında“büyüklük”terimi biraz belirsizdir çünkü hem büyük şehirlerde bulunan işlevler ve ekonomik faaliyetlerle ilgili olabilir hem de büyük şehirlerle ilişkilendirilen performans seviyesi ile ilgili olabilir. Çoklu regresyon analizi ile ağ bağlantılılığı, büyüklük ve birincil şehirlere olan yakınlık değişkenleri arasında ikincil şehir performansını en çok etkileyen parametrenin hangisi olduğu belirlenmiştir. Araştırma kapsamında iki model hazırlanmış olup, ilk modelde büyüklük parametresi için illerin kentleşmiş alan nüfusu, yakınlık parametresi için ise illerin İstanbul-Ankara-İzmir üçlüsünden en yakın olanına mesafesi kullanılmıştır. Ağ bağlantılılığı, havayolu ile taşınan iç ve dış yük sayısı ve toplam ihracat parametreleri ile, il bazındaki verilerle ölçülmüştür. İkincil şehir performansı, 2017 yılında hazırlanan İllerin Sosyo- ekonomik Gelişmişlik Endeksi ile ölçülmüştür. Bağımlı değişken olarak seçilen ikincil şehir performansı endeksi, sadece ekonomik faaliyetleri ve işlevleri değil, aynı zamanda şehrin yaşanabilirliğini ölçen, sosyal, kültürel, çevresel ve altyapısal parametreleri de içermektedir. Literatürdeki çalışmalardan da görüldüğü gibi, büyük nüfusa sahip olan başlıca şehirler avantajlıdır ve ikincil şehirler bu metropol şehirlere yakınlıklarından faydalanmaktadır. Bağımsız değişkenlerin (ağ bağlantılılığı, büyüklük ve yakınlık) bağımlı değişken olan kentsel performans üzerindeki etkisi incelenerek, ağ bağlantısının kentleşme ekonomilerini ne ölçüde tamamladığı ve ağ tabanlı bir performansın, büyüklük ve yakınlık faktörlerinin ötesinde ödünç alınıp alınamayacağı araştırılmıştır. Çalışmanın katkısı, ağ bağlantısının Türkiye'deki ikincil şehirlerin gelişimi ve refahı için bir katalizör olarak nasıl işlev görebileceğini, büyüklük ve yakınlık gibi faktörlerin ötesinde bir ağda yer almanın bir avantajının olup olmadığını ampirik olarak araştırmasındadır. Özetle, teorik ve kavramsal çerçeve Yeni Ekonomik Coğrafya, Yığılma Ekonomileri ve Ağ Ekonomileri teorilerini yığılma gölgesi ve ödünç alınan boyut kavramlarıyla birleştirir. Türkiye'deki İstanbul, İzmir, Ankara ve çevresindeki ikinci kademe şehirler bağlamında, ağ bağlantısı ile kentsel performans arasındaki ilişki bu teoriler ve kavramlar aracılığıyla açıklanabilir. Ağ bağlantısı, ikinci kademe şehirlerin metropol şehirlerdeki kaynak yoğunlaşmasının neden olduğu kümelenme gölgelerini aşmasını sağlar. İkinci kademe şehirler, metropol merkezlerinde bulunan kaynaklara, yatırımlara ve bilgiye erişerek ekonomik performanslarını artırabilir, yatırım çekebilir, girişimciliği teşvik edebilir, eğitimi iyileştirebilir ve istihdam olanaklarını artırabilir. İkinci kademe şehirlerin ağ bağlantısından ne ölçüde yararlanabileceği ve kentsel performansa ulaşabileceği, ağ altyapılarının, ulaşım düğümlerinin ve telekomünikasyon sistemlerinin gücüne ve ayrıca bağlantıyı ve bölgesel kalkınmayı teşvik etmek için uygulanan politikalara ve stratejilere bağlıdır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, günümüzün kentsel dinamikleri ile yığılma teorisi arasındaki eksik bağlantıyı, yani yeni ekonomik coğrafyanın açıklamakta yetersiz kaldığı noktaları, bir ağ perspektifiyle tamamlamanın mümkün olduğu ortaya çıkmıştır. Uzmanlaşmış hizmetler ve finans gibi üretici hizmetlerin merkezileşmesinin mekansal organizasyona etkisi ve kentlerin ulusötesi stratejik ağlara dönüşmesiyle dünya ekonomisini yöneten küresel kentlerin ortaya çıkışı, kentlerin omurga bileşenleri olarak hareket ederken nasıl ağ oluşturduğunu tartışmak açısından önemli hale gelmiştir. Küresel düğüm noktaları haline gelen bu 'kurumsal olarak parçalanmış' kentler, büyük, yoğun ve işlevsel olarak çeşitlidir. Bu yoğunluk ve çeşitlilikle kentler stratejik bölgelere dönüşmekte ve büyük pazarlardan, geniş işgücü havuzlarından, gelişmiş altyapıdan ve uzmanlaşmış iş hizmetlerinden yararlanmaktadır. Bu metropol alanlar, Ar-Ge tesislerine, üniversitelere, bilgi üreten kurumlara ev sahipliği yapmakta ve aynı zamanda tüketim merkezleridir. Küresel kentlerde iş olanaklarının ve ikametgahların artması, trafik, rekabet, çevre kirliliği, suç ve toplumsal parçalanma gibi sorunlara yol açmakta ve aslında bu kentlerin çevresinde yer alan daha küçük kentlerin bu sorunları kontrol altında tutmak için daha büyük 'içsel kapasiteye' sahip olduğu fikri bulunmaktadır. Türkiye'de, İstanbul, İzmir ve Ankara'yı çevreleyen ikinci kademe şehirler önemli nüfus artışı ve ekonomik kalkınma yaşamıştır. Bu şehirler, kendi kentsel performanslarını geliştirmek için metropol merkezlerine yakınlıklarını ve ağ bağlantılarını kullanmaya çalışırlar. Yığılma ekonomileri, ekonomik faaliyetlerin belirli bir coğrafi alanda yoğunlaşmasından kaynaklanan faydaları ifade eder. Bu faydalar arasında bilgi taşmaları, işgücü piyasasının bir araya getirilmesi, uzmanlaşmış girdilere ve hizmetlere erişim ve ölçek ekonomileri bulunur. İstanbul, İzmir ve Ankara örneğinde, Türkiye'deki büyük metropol şehirler olarak statüleri yatırımları, kalifiye işgücünü ve bilgi yoğun endüstrileri çekmektedir. Bu yığılma ekonomileri, çevredeki alanlarda yığılma gölgeleri yaratabilen kaynak ve fırsatların yoğunlaşmasına neden olur. Yeni Ekonomik Coğrafya teorisi, ekonomik faaliyetlerin mekansal dağılımına ve bölgesel kalkınmayı şekillendiren faktörlere ilişkin içgörüler sağlar. Bu teoriye göre, metropol şehirler gibi belirli yerlerdeki ekonomik faaliyetlerin kümelenmesi, ölçek ekonomileri, ulaşım maliyetleri ve kümelenme ekonomileri gibi çeşitli güçler tarafından yönlendirilir. Ekonomik faaliyetlerin belirli bir alanda yoğunlaşmasının, üretkenliği ve inovasyonu artıran olumlu dışsallıklar yarattığını öne sürer. Türkiye bağlamında, İstanbul, İzmir ve Ankara güçlü kümelenme etkileri gösteren metropol şehirleri temsil eder. Yığılma gölgesi ve ödünç alınan boyutla bağlantılı olabilecek ilgi çekici bir olgu, İstanbul çevresinde ikincil şehirlerin yükselişidir. Bireyler, aileler ve firmalar, İstanbul geliştikçe, daha kalabalık hale geldikçe ve daha maliyetli hale geldikçe alternatifler aramaya başladılar. İstanbul'a yakın olan ikincil şehirler bunun bir sonucu olarak büyüdü ve İstanbul'un ekonomik faaliyetlerinden kar elde edebilirler. Yine de bölgesel planlama ve kalkınma da ikincil şehirlerin yükselişinin bir sonucu olarak engellerle karşılaşmaktadır. Bu şehirler, sürdürülebilir bir şekilde gelişmek ve vatandaşlarına yüksek kaliteli yaşam ortamları sunmak istiyorlarsa, şehirlerin birbirine bağlanmasını, yığılmanın ve ödünç alınan boyutun etkilerini dikkate alan daha büyük bir bölgesel kalkınma stratejisine dahil edilmelidir. Genel olarak, İstanbul'un komşu şehirlerindeki yaşam kalitesi üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkiler vardır ve bu şehirler ile İstanbul arasındaki bağlantıyı çok yönlü ve karmaşık hale getirir. Ağ dışsallıkları, ikinci kademe şehirler ile metropol şehirler arasındaki etkileşimde önemli bir rol oynar. Türkiye'deki ikinci kademe şehirler bağlamında, İstanbul, İzmir ve Ankara ile ağ bağlantısının derecesi, ağ ekonomilerinden yararlanma yeteneklerini belirlemede kritik hale gelir. Güçlü ağ bağlantısı, büyükşehirlerden boyut, kaynak ve bilgi ödünç alınmasını sağlayarak yığılma gölgelerinin etkilerini hafifletebilir. Yığılma gölgeleri, bir metropol şehirdeki kaynak ve yatırımların yoğunlaşması çevredeki alanların gelişimini sınırladığında ortaya çıkar. Öte yandan, ödünç alınan boyut, ikinci kademe şehirlerin ağ bağlantısı aracılığıyla büyükşehirlerden kaynaklara, yatırımlara ve bilgiye erişme yeteneğini ifade eder ve böylece kendi kentsel performanslarını artırır. İkinci kademe şehirler ile İstanbul, İzmir ve Ankara arasındaki ağ bağlantısı, ödünç alınan boyutun kapsamını ve bu ikincil şehirlerin kentsel performansı üzerindeki etkisini belirlemede kritik bir faktör haline gelir. Türkiye'nin kentsel sistemi bağlamında, yığılma gölgesi ve ödünç alınan büyüklük kavramları, ağ bağlantısının ve ikinci kademe şehirler için çıkarımlarının incelenmesini teşvik eder. Türkiye'de yığılma ekonomileri, ikincil şehirler, ağ ekonomileri ve dışsallıklar üzerine yapılan çalışmalar arasında,“yığınlanma gölgesi ve ödünç alınan büyüklük”kavramlarını tartışan hiçbir çalışma yoktur. Bu nedenle, Türkiye'nin kentsel sistemini bu kavramlarla açıklamaya çalışmak ve kavramları literatüre kazandırmak çalışmanın amaçları arasındadır. Bu çalışma, ikinci kademe ve metropol şehirler arasındaki ağ bağlantısının, bu ağlar aracılığıyla ödünç alınan büyüklükle kentsel performanslarını artırmalarını ne ölçüde sağladığını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, belirli ağ bağlantı parametrelerini analiz ederek, kentsel performansla en güçlü şekilde ilişkili faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Kentsel performans, literatürde yığılma ekonomileri bağlamında çoğunlukla ekonomik göstergelerle tanımlansa da son çalışmalar ekonomik göstergelerin tutarlı bir performans ölçütü olmadığını ortaya koymuştur. GSYİH ekonomik büyüme parametresidir, ancak kalkınmanın tanımı veya eşdeğeri olarak kabul edilebilecek kadar kapsamlı değildir. Bu nedenle çalışmada kullanılan Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksi, ekonomik göstergelerin ötesinde, kentin yaşanabilirliğini ölçen sosyal, kültürel, çevresel ve altyapısal parametreleri de içermektedir. Bu çalışma, Türkiye'deki ikinci kademe şehirler için ağ kurmanın potansiyel faydalarına ışık tutarak akademi, politika yapıcılar ve şehir plancıları için önemli bir öneme sahiptir. Ağ bağlantısı ve kentsel performans arasındaki ilişkiyi inceleyerek, bu araştırma bölgesel kalkınma ve ağ dışsallıkları hakkındaki mevcut bilgi birikimine katkıda bulunacaktır. Dahası, bulgular politika yapıcılar ve şehir plancılarının ağ bağlantısını etkili bir şekilde kaldıraçlamak, ekonomik büyümeyi, istihdam fırsatlarını, eğitim ilerlemesini ve ikinci kademe şehirlerde endüstri girişimciliğini teşvik etmek için stratejiler formüle etmelerinde yardımcı olacaktır. Dünya çapında ikincil şehirlerin yükselişinin nedenlerini araştıran ve bu yükselişi ağ dışsallıkları ile ilişkilendiren çalışmalar son yıllarda artmış olsa da Türkiye'de hala sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Dolayısıyla, kümelenme gölgesi ve ödünç alınmış boyut kavramları bağlamında ikincil kentlerin ağ oluşturma ve kentsel performansını ampirik olarak değerlendiren bu çalışma, kavramların literatüre tanıtılması ve tartışmalara katkı sağlaması açısından önemlidir. İstanbul-Ankara-İzmir'e yakın olma, büyük nüfusa sahip olma ve ağ ilişkilerinin ikincil şehir performansına etkisini inceleyen ilk modelin analiz sonuçları istatistiksel olarak anlamlı olmasına rağmen, regresyon için anlamlı olan değişkenler yalnızca 1. birinci kademe şehre olan uzaklık ve toplam kargo değişkenleridir. Dolayısıyla ilk modelin kurulumu, bağımlı değişken üzerindeki etki bağlamında boyuttan daha önemli ve anlamlı olan uzaklık ve ağ değişkenlerinin olduğu gerçeğiyle çalışmanın hipotezini desteklemektedir. Aynı bağımsız değişkenlerle ancak bağımlı değişkenin kişi başına düşen GSYİH (log) olduğu model deneyinde yalnızca 1. birinci kademe şehre olan uzaklık ve toplam ihracatın, yani uzaklık ve ağ parametrelerinin istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar verdiği görülmüştür. Başka bir deyişle, İstanbul-Ankara-İzmir ile ağ akışlarının olması ve bunlara yakın olmanın, ikincil şehirlerin büyüklüklerinin ötesinde performans ödünç almalarını sağlayabileceği söylenebilir. Öte yandan İstanbul-Ankara-İzmir (1. birinci kademe şehre olan mesafe) ve İstanbul-Ankara- İzmir-Kocaeli-Eskişehir-Bursa-Tekirdağ-Muğla-Antalya (2. birinci kademe şehre olan mesafe) mesafelerinin dahil edildiği 2. modelde, ikincil şehir performans bağımlı değişkeni için istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar veren tek değişkenin 1. birinci kademe şehre olan mesafe olduğu görülmüştür. Aynı bağımsız değişkenlerle yapılan kişi başına düşen gsyih (log) bağımlı değişken modelinde, 2. birinci kademe şehre olan mesafe ve toplam ihracat değişkenleri analizde istatistiksel olarak anlamlıdır. Bu bağlamda, ikincil şehirlerin 2. birinci kademe şehirlere olan mesafeleri ve toplam ihracat, yani ağ ilişkileri, kişi başına düşen gsyih için önemlidir. İkincil şehirler arasında birincil şehirlere yakın olmanın avantajı literatürde çok vurgulanmıştır, ancak son çalışmalar, birincil bir şehrin çevresinde yer alan ikincil şehirlerin performansının birbirinden çok farklı olabileceğini göstermiştir. Aynı birincil şehrin çevresinde yer alan iki ikincil şehir ele alındığında, birincil şehre daha yakın olanın diğerine göre daha iyi performans gösterdiği, buna karşın nüfus büyüklüğünün diğerine göre daha az olduğu görülmüştür. Küresel bir kent sayılabilecek İstanbul, kurduğu ağ ilişkileriyle ülke ekonomisine egemenken, onu izleyen Ankara ve İzmir, oluşturdukları bölgesel ağlar ve bu ağlara gömülü kaynaklarla etraflarındaki küçük kentleri beslemektedir. İstanbul, diğer küresel kentler gibi, güçlü etki alanı ve ülke egemenliği düzeyinde performans gösteren simgeselliği nedeniyle yaşam kalitesi giderek düşen bir kenttir. Ankara ve İzmir, İstanbul kadar olmasa da benzer gündelik yaşam sorunlarıyla karşılaşan kentlerdir. Ekonomik faaliyetlerin, eğitim, sağlık, kültür gibi toplumsal etkinliklerin yoğunlaştığı ve ağırlaştığı bu kentler, taşıt odaklı ulaşım sistemi planlaması nedeniyle kötü çevre koşullarına, yüksek konut kiralarına ve yoğun trafiğe mahkûmdur. Çevre kentlerdeki yaşam kalitesi, en azından çevre sağlığı açısından, görece daha iyi olmakla birlikte, iş, eğitim ve diğer sosyal olanakların yetersizliği nedeniyle daha az tercih edilmektedir. İkincil şehirlerin ağlar üzerinden birincil şehirlerden büyüklük ödünç alması, normalde kendi büyüklükleri kadar sergileyebilecekleri işlev ve performansın ötesine geçmesi, giderek daha çeşitli işlevlere ev sahipliği yapması ve daha yüksek performans sergilemesi, yaşam kalitesini ve dolayısıyla bu şehirlerin yaşamaya tercih edilebilirliğini artırır. Ancak, her ikincil şehrin bu ağlara dahil olmak için yeterli altyapısı ve yerel kapasitesi olmadığından, aralarındaki rekabet de eşitsiz gelişmelere yol açar. Yığılma ekonomileri teorisinin eksikliklerini doldurabilecek planlamadaki politika uygulaması için bir diğer önemli soru, bölgesel ağların rekabetçi ortamının neden olduğu yığılma gölgelerinin nasıl aşılacağı sorusudur. Yığılmanın ve ödünç alınan büyüklüğün faydalarını en üst düzeye çıkarırken rekabetin ve karşılıklı bağımlılığın dezavantajlarını en aza indirmek için, bölgesel planlama literatürü koordineli ve stratejik bir planlamanın gerekli olduğunu ileri sürmektedir. Bu, şehirlerin ve bölgelerin birbirine bağlılığını dikkate alırken iş birliğini ve koordineli planlamayı teşvik eden bölgesel politikaların ve stratejilerin uygulanmasını gerektirebilir. Bölgesel bağlantıyı mümkün kılacak ve ulaşım ve iletişim maliyetlerini düşürecek altyapı ve diğer kamu mallarının sağlanması da bunun önemli bir bileşeni olabilir.
Özet (Çeviri)
The decline in quality of life in major cities and the rise of secondary cities is a globally observed trend and has significant impacts on economic development and urban planning. It is known that the agglomeration economies and advantages created by major cities stand out in terms of both economic growth and urban performance. In this context, concepts such as agglomeration shadow and borrowed size are important in explaining center-periphery interactions and as important factors affecting the growth and development of peripheral areas. While major metropolises such as Istanbul, Izmir and Ankara in Turkey play a decisive role in the country's economy, surrounding cities are dependent on these centers for economic growth and development. However, concentration of resources and investments in single or specific points may cause agglomeration shadows in surrounding areas. On the other hand, strong network connectivity between metropolitan and secondary cities may enable secondary cities to borrow performance or function; This can facilitate secondary cities' access to resources, investments and knowledge. This thesis study aims to test the hypothesis that the network connectivity between second-tier and metropolitan cities in Turkey enables second-tier cities to improve their urban performance by borrowing size through these networks. In order to discuss the concepts of“borrowing size”and“borrowing performance”, it will be interpreted whether secondary cities exhibit a performance beyond their population size by being included in networks. The term“size”in the context of“borrowed size”is a bit ambiguous because it can relate to both the functions and economic activity found in larger cities as well as the performance level associated with larger cities. With multiple regression analysis, it was determined which parameter affects secondary city performance the most among the variables of network connectivity, size and distance to first-tier cities. Within the scope of the research, two models were prepared, and in the first model, the urbanized area population of the provinces was used for the size parameter, and the distance of the provinces to the closest one of the Istanbul-Ankara- Izmir trio was used for the distance parameter. Network connectivity was measured by provincial data, with the number of domestic and international cargo transported by air and total export parameters. Secondary city performance was measured by the Socio-Economic Development Index of Provinces prepared in 2017. The secondary city performance index, chosen as the dependent variable, includes not only economic activities and functions, but also social, cultural, environmental and infrastructural parameters that measure the liveability of the city. As seen from studies in the literature, major cities with large populations have an advantage, and secondary cities benefit from their