Women's multiple social identities and well-being: A study focusing on identity importance, self-efficacy and social support
Kadınlarda çoklu sosyal kimlikler ve iyi oluş: Kimliğin önemine, öz yeterliğe ve sosyal desteğe odaklı bir çalışma
  1. Tez No: 833373
  2. Yazar: DİLBER BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Kadınların çoğu kültürde çoklu sosyal kimliğe sahip oldukları ve kimliklerini içselleştirdikleri ölçüde gerekliliklerinden de sorumlu oldukları yaygın olarak bilinmektedir. Bu durumun (çoğul kimlikleri yönetmenin) onların iyi oluş halleri üzerinde bir etkiye sahip olması da beklenmektedir. Bu alandaki pek çok bilim insanı, çoklu kimliğe sahip olmanın iyi oluş hali üzerindeki etkisini tahmin etmek için“ne kadar çok o kadar iyi”yaklaşımını savunmaktadır. Bununla birlikte, geçmiş bazı çalışmalar da, bu kimliklerin niceliğinden çok birey için önemine dikkat çekmektedir. Mevcut tez, geçmiş bulguların ışığında, Türkiye'den bir örneklem üzerinde kadın kimliklerinin sayısının veya öneminin onların iyi oluş halini yordayıp yordamadığını araştırarak bu ikiliğe bir cevap bulmayı amaçlamıştır. Buna ilaveten, aynı bağlamda öz yeterlik ve (algılanan) sosyal desteğin potansiyel aracı rolleri de sorgulanmıştır. Ayrıca, örneklemin sahip olduğu en yaygın sosyal kimlikler hakkında daha ayrıntılı bilgi elde etmek amacıyla üç yaygın kimlik için keşif analizleri yapılmıştır. Analizler, kartopu örnekleme yöntemiyle seçilen 18 yaş üstü 448 kadın katılımcı ile yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, çoklu kimliğe sahip olmanın iyi oluş halini yordamadığını, önemli kimliklere sahip olmanın ise iyi oluş halini yordadığını göstermiştir. Öz yeterlik ve sosyal desteğin aracılık rolleri için yapılan analizler, tezde ayrıntılı olarak sunulan farklı sonuçlar vermiştir. Ayrıca keşifsel analizler, her bir kimliğin aynı bağlamda farklı niteliklere sahip olabileceğini ve farklı sonuçlar doğurabileceğini göstermiştir. Tüm bulgular ilgili literatüre dayalı olarak tartışılmıştır. Son olarak, çalışmanın güçlü yönlerine, sınırlılıklarına ve gelecek araştırmalar için önerilere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is widely known that women have multiple social identities in most cultures, and they are responsible for fulfilling the requirements of these identities to the extent that they internalize their identities. Hence, managing plural identities is expected to affect their well-being. Many scholars in this area advocate“the more the merrier”approach for estimating the impact of having multiple identities on well-being. However, previous studies emphasized the importance of these identities to individuals rather than their quantity. In the light of past findings, the current thesis aimed to find an answer to this dichotomy by investigating whether the number or the importance of women's social identities predict their well-being among a sample from Türkiye. In addition, potential mediating roles of self-efficacy and (perceived) social support in this context were questioned. Also, in order to get more elaborate information about the most common social identities the sample had, exploratory analyses for three common identities were run. The analyses were done with 448 women participants above 18-year-old, who were recruited through snowball sampling. Obtained results demonstrated that having multiple identities didn't predict well-being, whereas having important identities did. For the mediating role of self-efficacy and social support, analyses yielded different results presented in the thesis in detail. Moreover, exploratory analyses provided that each identity can have different natures and yield different outcomes in the same context. All findings were discussed based on the relevant literature. At the end, strengths and limitations of the study, and suggestions for future research were addressed.