Osmanlı kemhasının rönesans kostümü yansımaları
Reflections of Ottoman kemha on renaissance costumes
  1. Tez No: 833381
  2. Yazar: ÜMMÜ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN BERKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Osmanlı İmparatorluğu Dönemi'nde kullanılan ve ihtişamın sembolü olan kemha kumaş; yeniliklerin başlangıcı Rönesans Dönemi giysilerinde kullanılmış, dönem ressamlarına ve sanatçılara ilham kaynağı olmuştur. Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan çalışma kapsamında Osmanlı dokumacılık tarihi, ipekli kumaş kemhanın çeşitleri, desenleri ve kullanım alanları incelenmiştir. Aynı zamanda Rönesans dönemi kostümleri form ve desen olarak analiz edilerek, modaya yansımaları incelenmiş ve Osmanlı kemhası ile Rönesans giysileri arasında bireşim yapılmıştır. Çalışmada dönemler ve giysiler irdelenirken kitap, makale, tez, duvar resimleri, arkeolojik buluntular, rölyefler, görsel ve yazılı kaynaklardan yararlanılmıştır. İlgili kaynaklar içinde bulunan görseller çalışma kapsamında kullanılmıştır. Araştırma sürecinde elde edilen görseller, bilgiler ve incelemeler doğrultusunda formlar, desenler, tekniklerden yola çıkarak Osmanlı kemhası ve Rönesans kostümleri arasındaki bireşimden çağdaş kadın giysileri yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kemha fabric, the symbol of splendor used in the Ottoman Empire period, and the Renaissance period clothes, the beginning of innovations, have always been a source of inspiration for artists. Within the scope of the study prepared as a master's thesis, the history of Ottoman weaving, the technique, patterns and usage areas of the silk fabric kemha were examined. At the same time, Renaissance period costumes were analyzed in terms of form and pattern, their reflections on fashion were examined and a synthesis was made between Ottoman kemha and Renaissance clothes. Books, articles, theses, wall paintings, archaeological finds, reliefs, visual and written sources were utilized in the study while examining the periods and garments. The visuals found in the relevant sources were used within the scope of the study. In line with the visuals, information and examinations obtained within the research, it is aimed to make contemporary women's clothing from the combination of Ottoman kemha and Renaissance costumes based on uniforms, patterns and techniques.