Glial tümörlerin sağkalımında preoperatif inflamatuar belirteçler ile ki-67 ilişkisinin incelenmesi ve prognostik modelleme geliştirilmesi
Examination of the relationship between preoperative inflammatory markers and ki-67 in the survival of glial tumors and development of prognostic modelling
- Tez No: 833380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Glial tümörler, glial hücrelerden kaynaklanan Merkezi Sinir Sistemi neoplazmlarının en yaygın şeklidir. Glial tümör hastalarının prognozunu etkileyen pek çok faktör vardır. Bunlar, hastaların demografi özellikleri, başvuru anındaki şikayetleri ve klinik bulguları, radyolojik bulguları, histopatolojik, immünohistokimyasal ve moleküler özellikleri olarak sınıflandırılabilir. Hastaların prognozunu belirlemek, sağkalım süresini öngörmek ve tedaviyi planlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Son yıllarda malign tümörlü hastaların sağkalımını öngörmede sistemik inflamatuar belirteçlerini inceleyen çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Sistemik dolaşımda yer alan ve tümör infiltre eden hematolojik inflamatuar belirteçlerin immünosupresyon, kötü sağkalım ve kötü prognoz ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada, glial tümör tanısı almış hastaların demografik, klinik ve cerrahi özellikleri ile preoperatif inflamatuar belirteçler ve Ki-67 değerleri incelenmiş ve bu değerlerin hastaların sağkalımı ile korelasyonunu analiz etmek amaçlanmıştır. Ayrıca mümkün olursa, bu belirteçleri kullanarak glial tümör hastalarında bir prognostik modelleme geliştirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'nde 2014-2022 yıllarında Glial tümör tanısı almış 49 hastanın dosyalarından ve hastane bilgi sistemi üzerinden yaş, cinsiyet, preoperatif Karnofsky Performans Skalası(KPS), preoperatif kan inflamatuar belirteçleri olan nötrofil, lenfosit, monosit, platelet ve eritrosit dağılım genişliği(RDW) değerleri kaydedildi. Hastaların nötrofil lenfosit oranı(NLO), platelet lenfosit oranı(PLO), lenfosit monosit oranı(LMO) hesaplandı. Patoloji verilerinden histolojik tanı, derece ve ki-67 değerleri kaydedildi. Radyolojik görüntüler incelenerek cerrahi rezeksiyon miktarı belirlendi. Sağkalım süreleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective:Glial tumors are the most common form of Central Nervous System neoplasms originating from glial cells. There are several factors affecting the prognosis of patients with glial tumors. These can be classified as demographic features, symptoms and clinical findings at presentation, radiological findings, histopathological, immunohistochemical, and molecular characteristics of patients. Various studies are conducted to determine patients' prognosis, predict survival time, and plan treatment. Recently, studies examining systemic inflammatory markers to predict the survival of patients with malignant tumors have begun. Hematological inflammatory markers located in systemic circulation and infiltrating the tumor have been shown to be related to immunosuppression, poor survival, and poor prognosis. In this study, the demographic, clinical, and surgical characteristics of patients diagnosed with glial tumors, preoperative inflammatory markers, and Ki-67 values have been examined, and it is aimed to analyze the correlation of these values with the patients' survival. Additionally, if possible, it is aimed to develop prognostic modeling for glial tumor patients using these markers. Materials and Methods: From the files and hospital information system of 49 patients diagnosed with Glial tumors at Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital between 2014-2022, age, gender, preoperative Karnofsky Performance Scale (KPS), and preoperative blood inflammatory markers such as neutrophil, lymphocyte, monocyte, platelet, and red cell distribution width (RDW) values were recorded. Neutrophil Lymphocyte Ratio (NLR), Platelet Lymphocyte Ratio (PLR), and Lymphocyte Monocyte Ratio (LMR) were calculated for the patients. Histological diagnosis, grade, and Ki-67 values were recorded from pathology data. The amount of surgical resection was determined by examining radiological images. Survival times were calculated.