Katarakt hastalarında farklı gil hesaplama formüllerinin aksiyel uzunluklarına ve diğer biyometri parametrelerine göre postoperatif refraksiyon tahminlerinin karşılaştırılması
Comparison of postoperative refraction estimates of different iol calculation formulas according to axial length and other biometry parameters in cataract patients
  1. Tez No: 833389
  2. Yazar: BUSE BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM TOSLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
AMAÇ: Katarakt ameliyatı yapılan hastalarda aksiyel uzunluk ve diğer biyometri parametrelerine göre göz içi lens gücü (GİL) hesaplama formüllerinin tahminlerini karşılaştırmaktır. Karşılaştırdığımız formüller optik biyometri cihazında mevcut olan SRK-T, Haigis, Barrett, Hoffer Q, Holladay ve Hill RBF ve internet üzerinden ücretsiz erişim sağlayabildiğimiz BUII, Kane, EVO formülleridir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 300 hastanın 300 gözü dahil edilmiştir. Hastalar 39-85 yaş aralığındadır. Hastaların ameliyat öncesi optik biyometri cihazı ile ölçümleri yapıldı ve yaş, cinsiyet, aksiyel uzunluk, merkezi kornea kalınlığı, ön kamara derinliği, lens kalınlığı, ortalama K değeri, horizontal limbus-limbus mesafe değerleri kaydedildi. Hastalara ölçümler sonucunda fakoemülsifikasyon cerrahisi ile GİL implantasyonu gerçekleştirildi. Hastaların ameliyat sonrası 1. ay kontrollerinde refraksiyon ölçümleri yapılıp sferik eşdeğerleri hesaplandı ve kaydedildi. Hastalar aksiyel uzunluklarına göre üç gruba ayrılarak incelendi. Kullanılan lens gücü hesaplama formüllerinin öngörülen refraksiyon değerleri (ÖGR) ile hastaların sferik eşdeğerleri arasındaki fark hesaplandı. Bu farkın mutlak değeri alınarak her formülün 'ortalama mutlak hata' (OMH) değerleri belirlendi. En düşük OMH değerine sahip formül en doğru formül olarak yorumlandı. Formüllerin ÖGR ve OMH değerleri AU'lara ve diğer biyometri parametrelerine göre karşılaştırıldı. Sayısal veriler arasındaki ilişkiler parametrik olmayan Spearman Korelasyon Testi ile değerlendirilmiştir. Analizler SPSS 23.0 programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: We compare the predictions of intraocular lens power (IOL) calculation formulas according to axial length and other biometry parameters in patients undergoing cataract surgery. The formulas we compared are SRK-T, Haigis, Barrett, Hoffer Q, Holladay and Hill RBF, which are available in the optical biometry device, and BUII, Kane, EVO, which we can access free of charge on the internet. MATERIAL AND METHODS: 300 eyes of 300 patients were included in the study. Patients are between the ages of 39-85. Preoperative measurements of the patients were made with an optical biometry device, and age, gender, axial length, central corneal thickness, anterior chamber depth, lens thickness, mean K value, horizontal limbus-limbus distance values were recorded. As a result of the measurements, IOL implantation was performed on the patients via phacoemulsification surgery. At the 1st month postoperative follow-up of the patients, refraction measurements were made and spherical equivalents were calculated and recorded. The patients were divided into three groups according to their axial lengths and examined. The difference between the predicted refraction values (PRV) of the lens power calculation formulas used and the spherical equivalents of the patients was calculated. The 'mean absolute error' (OMH) values of each formula were determined by taking the absolute value of this difference. The formula with the lowest OMH value was interpreted as the most accurate formula. PRV and OMH values of the formulas were compared according to AUs and other biometric parameters. Relationships between numerical data were evaluated with the non-parametric Spearman Correlation Test. Analyzes were made with SPSS 23.0 program.