Dirsek düzeyindeki ulnar sinir tuzak nöropatisinde düşük enerjili lazertedavisinin semptomlar, klinik ve elektrofizyolojik olarak etkinliğinindeğerlendirilmesi: randomize, prospektif, çift kör klinik çalışma
Evaluation of the efficacy of low-level laser therapy in ulnar neuropathy at theelbow in terms of symptoms, clinical and electrophysiological: a randomized, prospective, double-blind clinical trial
- Tez No: 833390
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM KOLDAŞ DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Dirsekte ulnar nöropati (DUN), karpal tünel sendromundan (KTS) sonra görülen en sık tuzak nöropati olup dirsekte ağrı, ulnar sinir trasesinde parestezi şeklinde semptomlar gösterir. Ağır seyretmeyen vakalarda ilk tercih olarak konservatif tedavi modaliteleri tercih edilir. Konservatif tedavi yöntemlerinden biri olan düşük enerjili lazer (DEL) tedavisi ile ilgili KTS'de çok çalışmalar yapılsa da DUN tedavisinde yapılan çalışmalar kısıtlı sayıdadır. Biz de çalışmamızda DUN hastalarında DEL'in semptomları azaltmada, klinik iyileşmeyi sağlamada ve elektofizyolojik olarak düzelmede etkinliğini göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışamamızda klinik ve elektrofizyolojik olarak DUN tanısı alan 18-60 yaş arası, 68 hasta dahil edildi. Random Allocation Software (RAS) programı ile lazer ve sham lazer grubu olarak iki gruba randomize edildi. Her iki grupta splint tedavisi önerildi. Toplam 5 dakika boyunca 808 nm dalga boyu, 2j/cm2 her bir nokta olmak üzere toplam 5 noktaya sürekli mod, 5000 Hz olarak haftada 5 gün toplam 15 seans lazer grubuna tedavi uygulandı. İkinci gruba ise sham lazer olarak uygulandı. Tüm grupların tedavi öncesi, tedavi sonrası 15. gün ve 3. ayda semptomları, klinik muayeneleri ve elektrofizyolojik değerlendirmeleri yapıldı. Ağrı, parestezi, kuvvetsizlik ve beceriksizlik semptomları VAS skoru ile değerlendirildi. Klinik muayenelerinde dinamometre ile el kavrama kuvvetine bakıldı. Provakatif testlerin (Tinel testi, Dirsek fleksiyon (DF) testi ve Ulnar Sinir Kompresyon (USK) testi) değişimleri incelendi. Fonksiyonel durum ve günlük yaşam aktivitelerindeki değişimi değerlendirmek için Short Form-36 (SF-36) ve Quick-DASH anketi kullanıldı. Elektrofizyolojik olarak tuzaklanan bölgedeki motor distal latans (MDL) farkı, dirsekte motor sinir ileti hızı (SİH), duyu SİH, duyu distal latansı (DDL) ve duyusal sinir aksiyon potansiyeli (DSAP) incelendi. Bulgular: Çalışmamızda hem lazer hem sham lazer gruplarında tedavi öncesine kıyasla tedavi sonrası 15. gün ve 3. ayda semptomlarda iyileşmeler görüldü. DEL grubunda provakatif testlerde iyileşme göze çarparken el kavrama kuvvetinde iyileşme görülmedi. DDL hariç diğer elektrofizyolojik bulgularda lazer grubunda düzelmeler görüldü. Tedavi etkinlikleri kıyaslandığında ise lazerin VAS ağrı gündüz, VAS ağrı gece, VAS parestezi skorlarında 15.gün ve 3.ayda, fiziksel fonksiyon skoru hariç tüm SF-36 alt parametrelerinde ve Quick-DASH skorunda 3.ayda, ulnar duyu SİH'de 15.günde, ulnar motor SİH ve DSAP amplitüdlerinde tüm zamanların ortalaması olarak etkin bir iyileşme sağladı görüldü. VAS kuvvetsizlik, VAS beceriksizlik, SF-36 alt parametresi olan fiziksel fonksiyon skorunda ve DDL'de sham lazere kıyasla istatistiksel olarak daha etkin olmadığı görüldü. Sonuç: DUN'da splintleme tek başına etkili olabildiği ancak konservatif tedavi yöntemlerinden biri olan düşük enerjili lazerin eklenmesinde tedavi sonuçlarında daha etkili olacağı görülmüştür. Sonuç olarak DUN olgularında splintleme tedavisinin yanında düşük enerjili lazer tedavisinin de eklenmesinin faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Ulnar neuropathy at the elbow (UNE) is the second most common entrapment neuropathy after carpal tunnel syndrome (CTS) and presents with symptoms such as pain at the elbow and paresthesia in the ulnar nerve trace. Conservative treatment modalities are preferred as the first choice in non-severe cases. Although there are many studies on low-level laser therapy, which is one of the conservative treatment methods, in CTS, studies on the treatment of UNE are limited. In our study, we aimed to demonstrate the efficacy of low-level laser therapy in reducing symptoms, providing clinical improvement and electrophysiological improvement in patients with UNE. Material and Method: Our study, 68 patients aged 18-60 years who were diagnosed with UNE clinically and electrophysiologically were included. They were randomized into two groups as laser and sham laser group by Random Allocation Software (RAS) program. Splint therapy was recommended in both groups. For a total of 5 minutes, the laser group was treated with a wavelength of 808 nm, 2j/cm2 for each point, a total of 5 points, in continuous mode, 5000 Hz, 5 days a week, for 3 weeks. In the second group, sham laser was applied. Symptoms, clinical examinations and electrophysiological evaluations of all groups were performed before the treatment, at the 15 day after the treatment and at the 3 month after the treatment. Symptoms of pain, paresthesia, weakness and clumsiness were evaluated with visual analogue scale (VAS). Hand grip strength was evaluated with a dynamometer. The change of provocative tests (Tinel test, elbow flexion test, ulnar nerve compression test) were examined. The Short Form-36 (SF-36) and Quick-DASH questionnaires were used to assess the change in functional status and activities of daily living. Electrophysiologically, motor distal latency (MDL) change in the entrapment area,motor nerve conduction velocity (NCV) at the elbow, sensory (NCV), sensory distal latency (SDL) and ulnar nerve sensory nerve action potential amplitudes (SNAP) were examined. Results: In our study, improvements in symptoms were observed on the 15th day and 3rd month after treatment compared to before treatment in both the laser and sham laser groups. While improvement was evident in provocative tests in the DEL group, no improvement was seen in hand grip strength. Except for SDL, other electrophysiological findings improved in the laser group. When treatment efficiencies are compared, laser is effective in VAS pain during the day, VAS pain at night, VAS paresthesia scores on the 15th day and 3rd month, all SF-36 subparameters except the physical function score and Quick-DASH score at 3rd month, and ulnar sensory NCV at 15th day. A significant improvement was observed in ulnar motor NCV and SNAP amplitudes as an all-time average. It was observed that it was not statistically more effective than sham laser in VAS weakness, VAS clumsiness, SF-36 sub-parameter physical function score and SDL. Conclusion: It has been observed that splinting alone can be effective in UNE but the addition of low-level laser therapy, which is one of the conservative treatment methods, will be more effective in the treatment results. In conclusion, we think that it would be beneficial to add low-level laser therapy in addition to splinting therapy in UNE cases.