Development of hydrogel containing tannic acid
Tannik asit içeren hidrojel geliştirilmesi
  1. Tez No: 833599
  2. Yazar: SAJEDAH ALZOUBI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİYE AYSUN KEPEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, farklı konsantrasyonlarda tanik asit (TA) ilave edilen hidrojel örneklerinin su emme kapasitesini ve salınım özelliklerini araştırmaktadır. Şişme testi sonuçları, daha yüksek TA konsantrasyonlarının su emme kapasitesini azalttığını gösterirken, salınım testi, pH düzeylerinden etkilenen bir salınım deseni ortaya koymaktadır. Su emme kapasitesindeki en fazla azalma en yüksek tannik asit konsantrasyonuna sahip hidrojel örneklerinde gözlenmektedir. Salınım davranışı açısından, hidrojel örnekleri farklı pH düzeylerine sahip tampon çözeltilerinde farklı desenler sergilemektedir. %2.5 TA içeren hidrojel örneği en yüksek antioksidan aktivite göstermektedir. Elde edilen salınım davranışı ve antioksidan aktivite verileri göz önüne alındığında,%2.5 TA içeren hidrojel örneği en iyi sonuçları göstermektedir. Bu bulgular, hidrojel örneklerinin formülasyonlarında TA konsantrasyonu ve pH ın ilaç taşıma ve yara iyileştirme uygulamaları için önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the water absorption capacity and release characteristics of hydrogel samples incorporated with tannic acid (TA) at different concentrations. The swelling test outcomes indicate that higher TA concentrations result in reduced water absorption capacity, while the release test demonstrates a release pattern influenced by pH levels. The greatest decrease in water absorption capacity is observed in hydrogel samples with the highest tannic acid concentration. Regarding release behavior, the hydrogel samples exhibit distinct patterns in buffer solutions with varying pH levels. The hydrogel sample containing 2.5% TA (w/v) shows the highest antioxidant activity. Considering the obtained data on release behavior and antioxidant activity, the hydrogel sample with 2.5% TA shows the best results. These findings underscore the significance of TA concentration and pH when formulating hydrogel samples for drug delivery and wound healing applications.