Türkiye'deki Acanthodactylus cinsinde DNAbarkodlama yöntemi kullanarak genetik çeşitliliğinaraştırılması
Research on genetic diversity of the genus Acanthodactylus inTurkey by using DNA barcoding method
- Tez No: 833610
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KUMLUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Zooloji, Biology, Genetics, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Lacertidae familyasının bir üyesi olan Acanthodactylus cinsi 45 tür içermektedir. Bu cinsin A. boskianus, A. schreiberi, A. harranensis ve A. ilgazi türleri ülkemizde yaşamaktadır. Bu cinse ait taksonlar arasında karmaşıklık söz konusudur. Bu karmaşıklığın giderilmesi için moleküler belirteçlere dayalı birçok çalışma olmasına rağmen, DNA barkodlama yaklaşımının kullanıldığı herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, barkodlama tekniğinin uygulanabilmesi için sitokrom c oksidaz subunit I (COI) gen bölgesi tercih edilmiş ve ülkemizde yayılış gösteren Acanthodactylus cinsine ait türlerin taksonomik durumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Toplamda 4 lokaliteden 22 örnek değerlendirilmiş olup, COI gen bölgesinin 594 baz çiftlik kısmi dizisi analiz edilmiştir. Analizlerde yer alan veri setinin toplamda 5 farklı haplotip içerdiği belirlenmiştir. Öncelikle türler arasında doğru bir filogenetik yapılandırma oluşturmak için gen ağacı (Neighbour-Joining, Maximum Likelihood ve Bayesian Inference) analizleri yürütülmüştür. Sonrasında tür ağacı analizleri ile (ABGD, bPTP, mPTP, GMYC ve TCS) ortaya çıkan monofiletik grupların bir türü temsil etme potansiyelleri test edilmiştir. Filogenetik analizler sonucunda elde edilen ağaç topolojilerinde çalışmadaki her bir türün ayrı bir monofiletik grup olarak dallandığı görülmüştür. Tür ağacı analizleri sonucunda ABGD, bPTP ve GMYC analizlerinin her bir monofiletik grubu tür olarak ayırdığı tespit edilmiştir. Diğer açıdan mPTP analizinin çalışma grubunu 2'ye, TCS analizinin ise 5'e ayırdığı gözlenmiştir. Barkod analizi sonuçlarında birbirine en yakın akraba türler A. boskianus ve A. schreiberi, en uzak türler ise A. ilgazi ve A. schreiberi'dir. Bu çalışma, herpetofauna açısından ülkemizin biyolojik zenginliklerinden biri olan Acanthodactylus türleriyle ilgili doğru bir taksonomik düzenleme için daha detaylı yeni çalışmalar yapılmasını gerektirmektedir
Özet (Çeviri)
The genus Acanthodactylus, a member of the Lacertidae family, includes 45 species. Of this genus A . boskianus, A. schreiberi, A. harranensis and A. ilgazi species live in our country. There is complexity among the taxa of this genus. Although there are many studies based on molecular markers to remove this complexity, there is not study using the DNA barcoding approach. In this study, the cytochrome c oxidase subunit I (COI) gene region was preferred for the application of barcoding technique and it was aimed to determine the taxanomic status of the species belonging to the genus Acanthodactylus, which is widespread in our country. In total, 22 samples from 4 localities were evaluated, and the 594 base pair partial sequence of the COI gene region was analyzed. It was determined that the data set included in the analyses contains 5 different haplotypes in total. First of all, gene tree (NeighbourJoining, Maximum Likelihood and Bayesian Inference) analyzes were carried out to establish an accurate phylogenetic configuration among species. Afterwards, the potential of the resulting monophyletic groups to represent a species was tested by species delimitation (ABGD, bPTP, mPTP, GMYC and TCS). In the tree topologies obtained as a result of phylogenetic analyses, it was observed that each species in the study branched as a separate monophyletic group. As a result of the species tree analyses, it was found that ABGD, bPTP and GMYC analyses distinguish each monophyletic group as a species. On the other hand, it was observed that mPTP analysis divided the study group into 2 species and TCS analysis divided the study group into 5 species. In the results of barcode analysis, the closest related species are A. boskianus and A. schreiberi, while the most distant species are A. ilgazi and A. schreiberi. This study requires more detailed new studies for an accurate taxonomic arrangement of Acanthodactylus species, which is one of the biological riches of our country in terms of herpetofauna