Küçük ölçekli kentsel alanların entegre sulama modellemesi
Integrated irrigation modeling of small scale urban areas
- Tez No: 833615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN ALTIKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Su kaynaklarının sınırlı olması sebebiyle su ve atıksu yönetimi, sürdürülebilirlik açısından oldukça önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında da küçük ölçekli bir yerleşim alanı olan Iğdır Üniversitesi Şehit Bülent Yurtseven Kampüs alanında bulunan 600 m3/gün kapasiteli atıksu arıtma tesisinden çıkan suların yine aynı bölgede yer alan bal ormanının sulanmasında kullanılabilmesi için farklı alternatifler değerlendirilmiştir. Arıtılmış atıksuların sulama suyu bakımından özelliklerinin belirlenmesinde Atıksu Arıtma Tesisleri Teknik Usuller Tebliği dikkate alınmıştır. Arıtma tesisinden gelebilecek suyun özellik ve miktarı ve sulama tesisinin kurulacağı ve hizmet vereceği bölgenin modellemede kullanılacak özelliklerinin belirlenmesi için Iğdır Üniversitesi'nin gerekli birimlerinden bilgiler alınmış ve çeşitli saha araştırmalarında bulunulmuştur. Elde edilen veri ve gözlemler İçme ve Kullanma Suyu Temini ve Dağıtım Sistemleri Hakkında Yönetmelik ve İçmesuyu Tesisleri Etüt, Fizibilite ve Projelerinin Hazırlanmasına Ait Teknik Şartname dikkate alınarak değerlendirilmiş ve modelin teknik uygunluğu belirlenmiştir. Yapılan teknik modelleme sonrasında ilgili birim fiyat cetvellerinden ve satış temsilcilerinden yapılan fiyat araştırması sonucu tasarımın kurulum maliyeti hesaplanmıştır. Yapılan tez çalışması öngörülen proje faaliyet süresi içerisinde içme suyundan yapılan ekonomik tasarrufla sistemin kurulum maliyetine göre kendini amorti ettiğini göstermiştir. Ayrıca arıtılmış atıksuyun yeniden kullanımı sonucu kaynakların sürdürülebilir yönetimi açısından büyük önem arz eden ve 2017 yılında başlatılan Sıfır Atık Projesi'ne uyum da sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to the limited water resources, water and wastewater management is very important in terms of sustainability. In this thesis, different alternatives were evaluated in order to use the water coming out of the wastewater treatment plant with a capacity of 600 m3/day in the Iğdır University Şehit Bülent Yurtseven Campus area, which is a small-scale settlement area, to irrigate the honey forest in the same region. Wastewater Treatment Plants Technical Procedures Communiqué has been taken into account in determining the characteristics of treated wastewater in terms of irrigation water. Information was obtained from the necessary units of Iğdır University and various field studies were carried out in order to determine the characteristics and amount of water coming from the treatment plant and the characteristics of the region where the irrigation plant will be established and served. The obtained data and observations were evaluated by considering the Regulation on Drinking and Utility Water Supply and Distribution Systems and the Technical Specification for Preparation of Surveys, Feasibility and Projects of Drinking Water Facilities, and the technical suitability of the model was determined. After the technical modeling, the installation cost of the design was calculated as a result of the price research made from the relevant unit price charts and sales representatives. The thesis study has shown that the system pays for itself according to the installation cost with the economic savings made from the drinking water during the project activity period. In addition, as a result of the reuse of treated wastewater, compliance with the Zero Waste Project, which is of great importance in terms of sustainable management of resources and started in 2017, will be achieved.