Metin madenciliği ile endüstri mühendisliğinde kariyer planlama
Career planning in industrial engineering with metin mining
  1. Tez No: 833667
  2. Yazar: ZEYNEP AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Endüstri Mühendisliği ile ilgili iş ilanları dünya çapında araştırılmıştır. Çalışmanın verileri Linkedin'den elde edilmiştir. Verileri elde etmek için web madenciliği yapılmış ve Python 3.10 sürümü kullanılmıştır. Alınan veriler ışığında en çok hangi ülkelerde Endüstri Mühendisi alımı yapıldığı, iş fonksiyonlarının ülkelere göre dağılımı, iş tanımlarının dağılımı veri madenciliği teknikleriyle incelenip, Endüstri Mühendisinden istenen temel yetenekler için iş açıklamalarından metin madenciliği yapılmıştır. Metin madenciliği çalışmasını derinleştirmek için ise RapidMiner programından yararlanılmıştır. En sık geçen kelime öbekleri tespit edilmiş ve yetenek analizi tablosu oluşturulmuştur. Yetenek analizi tablosu, anahtar kelimeler baz alınarak oluşturulmuş ve yapılan gruplama k-NN algoritmasıyla test edilmiştir. Sonuçlara göre %72,45 doğru bir sınıflandırma yapıldığı görülmüştür. Temel olarak, dünyada Endüstri Mühendisliği alımlarını, ülkelere göre aranan özellikler araştırılmış ve buna uygun olarak ilerideki çalışmalara katkı sağlamak, üniversitelerin ders içerikleri ile iş dünyasında aranan özellikler arasında köprü kurması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, job postings related to Industrial Engineering were searched worldwide. The data of the study was obtained from Linkedin. Web mining was performed and Python 3.10 version was used to obtain the data. In the light of the data received, the countries that mostly recruit Industrial Engineers, the distribution of job functions by country, the distribution of job descriptions were examined with data mining techniques, and text mining was performed from job descriptions for the basic skills required from Industrial Engineers. RapidMiner program was used to deepen the text mining study. The most frequently occurring word phrases were identified and a skill analysis table was created. The talent analysis table was created based on keywords and the grouping was tested with the k-NN algorithm. According to the results, it was seen that a 72.45% correct classification was made. Basically, the qualifications sought for Industrial Engineering recruitment in the world by country have been researched and accordingly, it is aimed to contribute to future studies and to build a bridge between the course contents of universities and the qualifications sought in the business world.