The association between differentiation of self and perceived romantic relationship quality in emerging adults
Beliren yetişkinlerde benlik ayrımlaşması ile algılanan romantik ilişki kalitesi arasındaki ilişki
- Tez No: 833668
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SIDIKA BURCU ÜÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yaşayan beliren yetişkinlerde benliğin ayrımlaşmasının boyutları (duygusal tepkisellik, ben-pozisyonu, duygusal kopma ve başkalarıyla iç içe geçme) ile algılanan romantik ilişki kalitesi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Örneklemi, 18-29 yaş aralığında ve en az altı aydır romantik bir ilişki içinde olan 424 beliren yetişkin (218 kadın, 206 erkek) oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği, Benliğin Farklılaşması Envanteri-Kısa Formu ve demografik form kullanılmıştır. Benliğin ayrımlaşması boyutlarının genel olarak algılanan romantik ilişki kalitesini yordayıp yordamadığını görmek için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Çoklu regresyon analizinin sonuçları, ben-pozisyonu ve düşük düzeyde başkalarıyla iç içe geçmenin algılanan romantik ilişki kalitesini olumlu yönde yordadığını, duygusal tepkisellik ve duygusal kopmanın algılanan romantik ilişki kalitesini anlamlı düzeyde yordamadığını ortaya çıkarmıştır. Sonuç olarak bulgular ilgili alanyazın dikkate alınarak incelenmiş, çıkarımlar vurgulanmış ve ilave araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to investigate the association between the differentiation of self dimensions (emotional reactivity, I-position, emotional cutoff, and fusion with others) and perceived romantic relationship quality in emerging adults living in Türkiye. The sample was composed of 424 emerging adults (218 women, 206 men) between the ages of 18-29 and who have been in a romantic relationship that has lasted at least six months. Perceived Relationship Quality Components Inventory, Differentiation of Self Inventory- Short Form, and a demographic form were used to collect data. Multiple regression analysis was performed to see whether the dimensions of differentiation of self predict overall perceived romantic relationship quality. Multiple regression analysis results revealed that I-position and the low level of fusion with others positively predicted perceived romantic relationship quality, whereas emotional reactivity and emotional cutoff did not significantly predict perceived romantic relationship quality. As a result, the findings were examined considering the relevant literature, implications were highlighted, and recommendations for additional research were presented.