Terörizm ile mücadelede asimetrik savaş ve terörizm ilişkisi
The relationship between asymmetric war and terrorism in the struggle against terrorism
- Tez No: 833702
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KESGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski olan terörizm günümüzde dünyanın en çok konuştuğu, araştırdığı konulardan biridir. İçerisinden şiddet unsurunu barındıran eylemlerle insanlar üzerinde korku ve baskı oluşturmak maksadıyla bazı kişi veya grup-örgütler tarafından gerçekleştirilmektedir. Kabul görmüş ortak bir tanımı olmadığı için ortak bir çözümü de yoktur. Bazı devletler terörizmi kınarken bazıları destekler, uygular. Bunun en büyük sebebi terörizmin savaşlardan farklı bir diplomasiye sahip olması ve toplumda daha fazla korku yaratmasıdır. 11 Eylül saldırılarının bu kadar çok konuşulmasının sebebi öldürülen kişi sayısı değil üzerinde korku etkisi bırakılmış kitlelerdir hatta ülke dışına çıkan bu korku, tüm dünyayı etkisi altına almış adından yıllar sonra bile söz ettirmiştir. Saldırının çok konuşulmasının bir diğer sebebi ise Soğuk Savaş yıllarından sonra gerek terör örgütleri tarafından, gerek devletler tarafından, asimetrik stratejilerin kullanılmasıdır. Özellikle Arap Baharı ile Ortadoğu coğrafyasında boy gösteren terör örgütleri ve bu coğrafyada ki ülkelere müdahale eden, devletler tarafından kullanılan bu taktikler, uluslararası arenada önemli bir tehdit unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı asimetrik savaş ve terörizm kavramlarını açıklayarak, arasındaki ilişkiyi, Suriye İç Savaşı örneği üzerinden incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Terrorism, which is as old as human history, is one of the most talked about and researched topics in the world today. It is carried out by some people or group-organizations in order to create fear and pressure on people with actions that contain the element of violence. Nor does it have a common solution, as it does not have an accepted common definition. While some states condemn terrorism, others support and implement it. The biggest reason for this is that terrorism has a different diplomacy than wars and creates more fear in society. The reason why the September 11 attacks were talked about so much is not the number of people killed, but the masses with a fear effect on them, and even this fear that went out of the country affected the whole world and made a name for itself even years later. Another reason why the attack is talked about a lot is the use of asymmetrical strategies used both by terrorist organizations and states after the Cold War years. These tactics, which are used by terrorist organizations that appear in the Middle East geography with the Arab Spring and the states that intervene in the countries in this geography, appear as an important threat element in the international arena. The aim of this study is to explain the concepts of asymmetric war and terrorism and examine the relationship between it through the example of the Syrian Civil War.