İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının iş görenlerin örgütsel bağlılıklarına ve iş tatminlerine etkisi
The effect of occupational health and safety practices on organizational commitment and job satisfaction of employees
  1. Tez No: 833701
  2. Yazar: EREN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU AYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kayseri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışması, iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının iş görenlerin örgütsel bağlılıklarına ve iş tatminlerine olan etkisini belirleme amacı taşımaktadır. Çalışmanın amacıyla paralel olarak ana problem, İSG uygulamalarının iş görenler üzerinde örgütsel bağlılığa ve iş tatminine etkisinin hangi düzeyde olduğunun belirlenmesidir. Bu araştırma, Kayseri ilindeki bir kamu kurumunun; bakım, onarım ve işletme faaliyetlerini yürüten teşkilatında gerçekleştirilmiş olup, nicel yöntemlerden saha araştırması deseni kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın veri kaynağı 352 kurum çalışanının doldurduğu anket formları olmuştur. Elde edilen verilere göre İSG uygulamalarının örgütsel bağlılık ve iş tatminini anlamlı ve pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca İSG'nin örgütsel bağlılığın alt boyutları olan duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılığa olan etkisi de incelenmiş ve diğer sonuçlara paralel olarak anlamlı ve pozitif ilişkilere sahip oldukları ortaya konmuştur. Bu bağlamda elde edilen sonuçlar ile çalışmanın bütününün, benzer konularda yapılmış olan diğer çalışmalar gibi literatüre katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Aynı zamanda bu çalışmanın İSG uygulamaları konusunda hassasiyet taşıyan diğer işletmelerdeki bütün yöneticiler için de bilgi kaynağı olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine the effect of occupational health and safety practices on organizational commitment and job satisfaction of employees. In line with the purpose of the study, the main problem is to determine the level of the effect of OHS practices on organizational commitment and job satisfaction of employees. This research was conducted in the maintenance, repair and operation department of a public institution in Kayseri province and was conducted using a field research design as quantitative method. The data source of the research was the questionnaire forms filled out by 352 employees of the organization. According to the data obtained, it was determined that OHS practices have a significant and positive effect on organizational commitment and job satisfaction. The study also examined the effect of OHS on emotional commitment, continuance commitment and normative commitment, which are the sub-dimensions of organizational commitment, and revealed that they have significant and positive relationships in parallel with other results. In this context, it is considered that both the results obtained and the study will contribute to the literature like other studies on similar subjects. At the same time, this study is aimed to be a source of information for all managers in other enterprises that are sensitive about OHS practices.