Vüs'at O. Bener'in eserlerinde ironi
İrony in Vus'at O. Bener's works
  1. Tez No: 833705
  2. Yazar: HATİCE DUYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İroni; anlatılanın aksinin ima edilmesi, görünen mananın altında bir de görünmeyen mananın varlığı olarak açıklanmaktadır. Ancak geniş bir tarihçeye sahip olan ironiyi tek bir tanımlamaya sığdırmak mümkün değildir. Bu nedenle bulunduğu her döneme göre yeniden tanımlanan ironinin sınırları oldukça geniştir. Bu çalışmada Vüs'at O. Bener'in eserlerinde bulunan ironinin izlerini tespit etmek amaçlanmaktadır. Geniş sınırlara sahip ironiyi değerlendirmek için Wayne C. Booth'un İronin Retoriği adlı teori kitabından yararlanılarak onun ironiyi sınırlandırma çabasının ürünü olan kararlı ironi-kararsız ironi kapsamında Bener'in hikâyeleri, romanları ve oyunları değerlendirilecektir. Çalışmanın birinci bölümünde ironinin tanımından, türlerinden ve Booth'un ironi sınıflandırılmasından bahsedilecektir. Ardından da Vüs'at O. Bener'in hayatı, sanatı ve eserleri hakkında bilgiler aktarılacaktır. Çalışmanın ikinci bölümünde Bener'in eserlerinde kararlı ironiyi ve karasız ironiyi var eden unsurların tespiti amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Irony; the implication of the contrary of what is being said is explained as the existence of an invisible meaning under the apparent meaning. However, it is not possible to fit irony, which has a wide history, into a single definition. For this reason, the boundaries of irony, which are redefined according to each period in which it exists, are quite wide. In this study, it is aimed to determine the traces of irony in the work of Vüs'at O. Bener. Wayne C. Booth's literary theory book A Retoric of Irony will be used to evaluate wide-ranging irony. Bener's stories, novels and plays will be evaluated within the scope of determined-undecided irony, which is the product of Booth's effort to limit irony. In the work, it is aimed to explain irony within the scope of determination and indecision by mentioning the methods of finding irony and the elements that limit irony. In the first part of the study, Vüs'at O. Bener's life, art and works will be mentioned first. Then, the definition of irony, its types and Booth's classification of irony will be mentioned. In the second part, it is aimed to determine the stable-unsatable irony in Bener's works.