Sivas cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi dönem 1, 2 ve 3 öğrencilerinde internet bağımlılık düzeyinin uyku bozukluğu ile ilişkisi ve etkileyen faktörler
The relationship between internet addiction level and sleep disorder and affecting factors in Sivas Cumhuriyet University faculty of medicine term 1, 2 and 3 students
  1. Tez No: 833706
  2. Yazar: TUNAHAN UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM NUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma Tıp Fakültesinde dönem 1, 2 ve 3'te eğitim gören öğrencilerde internet bağımlılığının uyku bozukluğu ile ilişkisini ortaya koymak için yapılmıştır. Araştırma Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesinde 01.10.2022-31.12.2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Sosyodemografik veri formu ile bireylerin; yaş, cinsiyet, kardeş sayısı, ikamet edilen yer, aile gelir durumu, kişisel bilgisayara sahip olma durumu gibi bilgileri sorgulanmıştır. Öğrencilerin internet bağımlılığını değerlendirmek için Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu (YİBT-KF) ve uyku bozukluğunu değerlendirmek için Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS (ver 22.0) programına yüklenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; bağımsız gruplarda ölçümle elde edilen verilerde iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (student t) ve varyans analizi; sayımla elde edilen verilerin değerlendirilmesinde ise ki-kare ile Fisher exact testleri kullanılmıştır. Varyans analizi sonucunda farklılık yaratan grup ya da grupları bulmak için Tukey testi uygulanmıştır. PUKİ ve YİBT-KF puan ortalamaları ile bazı sosyodemografik değişkenler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde korelasyon analizi; PUKİ'yi etkileyen bağımsız faktörlerin belirlenmesinde regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the relationship between internet addiction and sleep disturbance in students studying in semester 1, 2 and 3 at the Faculty of Medicine. The study was conducted at Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine between 01.10.2022-31.12.2022. With the sociodemographic data form, information such as age, gender, number of siblings, place of residence, family income status, and personal computer ownership status were questioned. The Young Internet Addiction Test Short Form (YIBT-KF) was used to assess internet addiction and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) was used to assess sleep disturbance. The data obtained from the study were uploaded to SPSS (ver 22.0) programme. In the evaluation of the data, the significance test of the difference between two means (student t) and analysis of variance were used for the data obtained by measurement in independent groups; chi-square and Fisher exact tests were used for the evaluation of the data obtained by categorical variables. Tukey's test was applied to find the group or groups that made a difference as a result of variance analysis. Correlation analysis was used to evaluate the relationship between the mean scores of PDQI and YIBT-KF and some sociodemographic variables; logistic regression analyzes were performed to assess independent variables associated with participants' PDQI values.