Enzim içeren polimer filmlerinin hazırlanması ve biyokatalitik enzim elektrotlu geliştirilmesi
Preparation of enzyme containing polymer films and development of biocatalytic enzyme electrode
- Tez No: 83374
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL SUNGUR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ENZİM İÇEREN POLİMER FİLMLERİNİN HAZIRLANMASI ve BİYOKATALİTİK ENZİM ELEKTROTU GELİŞTİRİLMESİ Emel EMREGÜL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Sibel SUNGUR Jüri: Prof.Dr. Atilla ÖKTEMER Prof. Dr. Muzaffer TALU Doç. Dr. Sibel SUNGUR Biyolojik aktif materyal olarak enzim içeren biyosensörler, diğer adıyla enzim elektrotları, temel olarak bir elektrot ve bu elektrotun etrafında immobilize enzim içermektedir. Glukoz oksidaz (P-D-Glukoz: Oksijen oksido redüktaz, E.C.1.1.3.4.) moleküler oksijenin varlığında P-D-glukozun, hidrojen peroksit ve 5-D-glukanolaktona dönüşümünü katalizleyen enzimdir. Çalışmada gıda, içecek ve klinik uygulamalarda glukoz tayininde kullanılmak üzere glukoz biyosensörü geliştirilmiştir. Glukoz oksidaz enzimi jelatine krom III asetat kullanılarak çapraz bağlama yöntemine göre immobilize edilmiştir. Elde edilen immobilize enzim kullanılarak iki tür glukoz biyosensörü geliştirilmiştir. Bunlar; jelatin-glukoz oksidaz enzim elektrotu (J-GOD) ve polianilin-jelatin-glukoz oksidaz enzim elektrotudur (PAA-J-GOD). Çalışmada serbest enzim, immobilize glukoz oksidaz elektrotları kimyasal ve elektrokimyasal (amperometrik) yöntemler kullanılarak karakterize edilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Sıcaklık, pH, çapraz bağlayıcı konsantrasyonu, kinetik özellikler, enzim konsantrasyonu, tekrar kullanılabilirlik ve elektroaktif bileşiklerin etkisi incelenen parametreler arasındadır. Bu çalışmada gıda ve klinik uygulamalarda glukoz tayini amacıyla daha önce literatürde yer almayan iki yeni glukoz biyosensörü geliştirilmiştir. Hızlı, hassas, kolay sonuç veren bu biyosensörlerin maliyeti oldukça düşük olup en az iki aylık bir süre boyunca kararlı olarak en az 20 kez tekrar kullanılabileceği tespit edilmiştir. 1999, 134 sayfa ANAHTAR KELİMELER: enzim immobilizasyonu, amperometrik enzim elektrotu, glukoz oksidaz, jelatin, polianilin, krom HI asetat, glukoz biyosensörü, immobilize glukoz oksidaz
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis PREPARATION OF ENZYME CONTAINING POLYMER FILMS and DEVELOPMENT OF BIOCATALYTIC ENZYME ELECTRODE Emel EMREGÜL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Sibel SUNGUR Jury: Prof.Dr. Atilla ÖKTEMER Prof. Dr. Muzaffer TALU Assoc.Prof.Dr. Sibel SUNGUR Biosensors, namely enzyme electrodes, containing an enzyme as a biological active material, basically contain an electrode encircled by an immobilized enzyme. Glucose oxidase (p*-D- Glucose: oxygen oxidoreductase, E.C. 1.13.4) is an enzyme which catalyzes the the conversion of P-D-glucose to hydrogen peroxide and 5-D- glucanolactone in the presence of molecular oxygen. In this study a glucose oxidase biosensor was developed for the utility of glucose determination in food, drink and clinical applications. Glucose oxidase was immobilized into gelatin with chromium III acetate using the cross-linking method. Two types of glucose biosensors were developed using the immobilized enzyme. These are ; Gelatin-glucose oxidase enzyme electrode (G-GOD) and polyaniline-gelatin-glucose oxidase enzyme electrode (PAA-G-GOD). The free and immobilized enzymes and immobilized glucose oxidase biosensors have been characterized using chemical and electrochemical methods (amperometric) and die results have been compared in this study. Temperature, pH, cross-linking agent concentration, enzyme concentration, kinetic properties, reuseabilhy and effect of electroactive compunds are among the parameters scrutinized. In this study two new glucose oxidase biosensors, which have not previously taken part in literature, have been developed for the determination of glucose in food and clinical applications. It has been determined that these biosensors which give quick, sensitive and and easy results are not only low in cost but can be used 20 times stabily within a period of 2 months. 1999, 134 pages KEY WORDS: enzyme immobilization, amperometric enzyme electrode, glucose oxidase, gelatin, polyaniline, chromium Dl acetate, glucose biosensor, immobilized glucose oxidase