Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların diyet kalitesi ve çeşitliliği ile gastrointestinal sistem problemlerinin ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of diet quality - diversity, and gastrointestinal system problems - quality of life of children with autism spectrum disorder
- Tez No: 833865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BAKIRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Otizm spektrum bozukluğunda (OSB) sosyal iletişim ve etkileşimin yetersizliği, kısıtlı ve tekrarlayıcı davranışların beraberinde besin takıntısı, besin neofobisi gibi beslenme sorunları, besin ögesi yetersizlikleri ve sağlıksız beslenme davranışları görülebilmektedir. Bu çalışma OSB'li çocukların diyet çeşitlilikleri, diyet kaliteleri yaşam kaliteleri, beslenme sorunları, gastrointestinal sistem sorunları ve bunların birbiriyle ilişkisini incelemek amacıyla Haziran 2021- Haziran 2022 tarihleri arasında 50 OSB'li çocuk ve 50 sağlıklı çocuk ile özel bir kurum ve devlet kurumunda yürütülmüştür. Ailelere anket yapılmış, çocukların 2 gün hafta içi, 1 gün hafta sonu olacak şekilde besin tüketim kayıtları alınmıştır. Çocukların diyet kalitelerinin değerlendirilmesinde Sağlıklı Yeme İndeksi-2015 (HEI-15), tüketilen besin gruplarının incelenmesiyle Besin Çeşitliliği Skoru (DDS), yaşam kalitelerinin değerlendirilmesinde fiziksel, duygusal, sosyal ve okul işlevselliğinin sorgulandığı Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği (PedsQL) ve OSB'li çocukların öğün sırasındaki davranışlarını ve beslenme sorunlarını incelemek amacıyla Otizm Öğün Davranış Kısa Ölçeği (BAMBI) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Inadequacy of social communication and interaction and limited repetitive movements in autism spectrum disorder, as well as the high amount of fixed, obsessive routines, bring along food obsession/neophobia and generally unbalanced nutrition. Gastrointestinal system problems are seen frequently in individuals with autism due to the diversity of intestinal flora and high intestinal permeability. Since nutrition and the gastrointestinal system health is very effective in the growth and development of the person; for children with autism comfort with daily life, diet variety, GIS problems, and quality of life were examined. The families of 50 children with autism and 50 healthy children were included in the study. The survey was conducted with families, and food consumption records of the children were taken for two days on weekdays and one day on weekends. The Healthy Eating Index-2015 (HEI-2015) was used to evaluate the dietary quality of children, the Nutrient Diversity Score (DDS) by examining the food groups consumed, the Quality of Life Scale for Children (PedsQL), which questioned the physical, emotional, social and school functionality appropriate to age groups, and the meals of children with autism. The Autism Meal Behavior Brief (BAMBI) was used to examine behavior and nutritional problems during pregnancy.