Eş'ariyye ve Mu'tezile mezhepleri arasındaki kelâmî görüş farklılıkları
Theal differences of opinion between the Mu'tezila and Ash'ariyya sections
  1. Tez No: 833866
  2. Yazar: CANAN ÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam ve İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Hz. Muhammed'in (s.a.v.) vefatının ardından gelişen siyasi olaylar ve İslâm'ın Arap Yarımadası'nın dışına intikal etmesiyle birlikte İslâm ile yeni tanışan toplumların akıllarında pek çok soru işaretleri oluşmuş ve bu sorulara cevap aranmıştır. Ardından mezhep haline gelecek yeni düşünceler ve oluşumlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çalışmada Hasan-ı Basrî'nin ders halkasından ayrılan Vâsıl bin Atâ'nın öncülüğüyle kurulan Mu'tezile mezhebi ile kırk yaşına kadar Mu'tezilî görüşe göre yetişip sonrasında onlardan ayrılarak Ehl-i Sünnet görüşüne dönerek kurduğu Eş'ariyye mezheplerinin oluşumları ve belli başlı görüş farklılıkları üzerinde durulacaktır. Bu gayeyle birinci bölümde Mu'tezile ve Eş'ariyye mezhepleri tanıtılarak mukayese edilecek kavramların tanımlarına yer verilecek, ikinci bölümde bu iki mezhebin görüş farklılıklarına ve delillerine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
With the political events that developed after the death of the Prophet saint Muhammad (s.a.w.) and the transfer of Islam to the outside of the Arabian Peninsula, many question marks arose in the minds of societies that had just met Islam, and answers to these questions were sought. Then, new thoughts and formations that would become sects began to emerge. In this study, the Mu'tazila sect founded under the leadership of Vâsıl bin Atâ, who left the teaching circle of Hasan-ı Basrî, and the formation of the Ash'ariyya sects that he founded by growing up with the Mu'tazila view until the age of forty, then leaving them and turning to the Ahl al-Sunnah view, and the main differences of opinion will be discussed. For this purpose, in the first part, Mu'tazila and Ash'ariyya will be introduced, the definitions of the concepts to be compared will be given, and in the second part, their differences of opinion and evidence will be mentioned.