Haşimato tiroidi tanısı almış kadınlarda diyet inflamatuar indeks, akdeniz diyetine uyum ve yaşam kalitesi ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between dietary inflammatory index, compliance with mediterranean diet and quality of life in women diagnosed with hashimoto's thyroiditis
  1. Tez No: 833876
  2. Yazar: GÜLPINAR ERGEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırma Haşimato tiroit tanısı almış kadınlarda Akdeniz diyetine uyum, diyet inflamatuvar indeksi ile yaşam kalitesi ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 18-65 yaş arası 172 kadın dahil edilmiştir. Bireylerin tanımlayıcı özellikleri, sağlık bilgileri,vücut analizleri, beslenme alışkanlıkları anket formuna kaydedilmiştir. Bunların yanı sıra bireylere Akdeniz diyetine uyum ölçeği (Mediterranean Diet Adherence Screener, MEDAS) ve SF-36 (Short Form 36, Kısa Form 36) yaşam kalitesi ölçeği uygulanmıştır. Diyetin total inflamatuar yükünü hesaplamak amacıyla Diyet inflamatuvar indeksi (Diet İnflammatory İndex, Dİİ) kullanılmış olup, bireylerin üç günlük besin tüketim kaydı tutulmuştur. Katılımcıların vücut ağırlığının 76,63±12,67 kg, beden kütle indeksi (Body Mass İndex, BMİ) ortalamasının 29,44±5,17 kg/m2, vücut yağ kütlesi ortalamasının 25,98±8,87 kg olduğu, vücut yağ yüzdesi ortalamasının %33,77±6,09, kas kütlesi ortalamasının 47,25±6,36 kg, vücut su oranı ortalamasının 36,48±4,23 kg olduğu saptanmıştır. Dİİ puanı en az“-1,98”ile“8,45”arasında değişmektedir. Dİİ puanı tertillere bölünerek incelenmiştir. 1. tertil antiinflamatuar grup için ortalamanın -1,80±1,27, 2. tertil için ortalamanın 3,55±0,25, 3. tertil proinflamatuar grup için ortalamanın 5,02±0,79 olduğu bulunmuştur. MEDAS ve Dİİ arasında biyokimyasal parametreler incelendiğinde Antiinflamatuar grubun TSH (mU/L) ortalaması proinflamatuar grubun ortalamasından daha düşük olduğu, inflamasyon belirteçleri olan Anti TPO(IU/mL) ve CRP (mg/L) değerlerinin ortalaması 3.tertil grubunda, 1.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between adherence to the Mediterranean diet, dietary inflammatory index and quality of life in women diagnosed with Hashimoto's thyroiditis. The study included 172 women aged 18-65 years. Descriptive characteristics, health information, body analysis and dietary habits of the individuals were recorded in the questionnaire form. In addition, the Mediterranean Diet Adherence Screener (MEDAS) and the SF-36 (Short Form 36) quality of life questionnaire were administered. Dietary Inflammatory Index (DII) was used to calculate the total inflammatory burden of the diet and a three-day food consumption record was kept. The mean body weight of the participants was 76.63±12.67 kg, the mean body mass index (BMI) was 29.44±5.17 kg/m2, the mean body fat mass was 25.98±8.87 kg, the mean body fat percentage was 33.77±6.09%, the mean muscle mass was 47.25±6.36 kg, and the mean body water content was 36.48±4.23 kg. The DII score ranges from a minimum of“-1.98”to“8.45”. The DII score was analyzed by dividing into tertiles. For the 1st tertile antiinflammatory group, the mean score was -1.80±1.27, for the 2nd tertile the mean score was 3.55±0.25, and for the 3rd tertile proinflammatory group the mean score was 5.02±0.79.