Ekolojik tekstillerin ve sürdürülebilir modanın hazır giyimde kullanım olanaklarının araştırılması
Researching the possibilities of ecology textiles and sustainable fashion in ready-made fashion
- Tez No: 833886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN BERKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Anasanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çevre kirliliği, doğal kaynakların hızlıca tüketilmesi, hammadde kaynaklarının azalması, giyim sanayisinde insan sağlığına zararlı kimyasalların kullanılması maalesef günümüzün bir gerçeğidir. Tekstil sektörünün ise bu gerçekte ki payı azımsanmayacak derecede çoktur. Doğayı bu derece de kirleten ve kaynakları harcayan başka hiçbir sanayi dalı yoktur. Çalışmada, ekolojik tekstil ve sürdürülebilir moda konuları kapsamında kullanılan doğal ve yapay liflere, hızlı tüketim, ileri ve geri dönüşüm, tekstil atıkları gibi konulara değinilmiştir. Ayrıca hazır giyim firmalarının, moda tasarımcılarının, markaların yeşil bir çevre ve sürdürülebilir moda olgusu için yaptığı çalışmalardan, hayata geçirdikleri uygulamalardan bahsedilmiştir. Çağdaş tasarım kapsamında, eskiz ve model örnekleriyle ekolojik tekstiller ve sürdürülebilir moda konusu ile ilgili olarak, kullanılan doğal içerikli kumaşlarla yapılan modern çalışmalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution, rapid depletion of natural resources, diminishing raw material sources, and the use of harmful chemicals in the textile industry are unfortunately the realities of our time. The textile sector's contribution to this reality is significantly substantial. There is no other industry that pollutes nature to such an extent and depletes resources as much as the textile industry. The study covers topics related to ecological textiles and sustainable fashion, including natural and synthetic fibers, fast consumption, forward and backward recycling, and textile waste. Additionally, it discusses the efforts of ready-to-wear companies, fashion designers, and brands towards a green environment and the concept of sustainable fashion, as well as the implementation of their practices. Within the scope of contemporary design, sketches and model samples are presented regarding ecological textiles and sustainable fashion, showcasing modern works made with natural-based fabrics.