Kullanıcı deneyimi tasarımının finansal teknoloji sektöründeki arayüzü uygulamalarına etkisi
The effect of user experience design on interface applications in the financial technology industry
  1. Tez No: 833898
  2. Yazar: WASEF QADAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ERTAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ERGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, Filistin'deki finansal teknoloji uygulamaları kullanıcılarının kullanıcı deneyiminin kullanıcı arayüzü üzerindeki etki derecesini belirlemeyi, coğrafi değişkenlerin bu konuda (cinsiyet, yaş, eğitim, bölge) bir etkisinin olup olmadığını belirlemeyi ve finansal teknoloji uygulama değişkenlerinin (kullanılan uygulama, hesap türü) kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü üzerinde bir etkisinin olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Filistin finansal teknoloji uygulamaları Jawwal Pay, Maalchat ve Reflect kullanıcılarından oluşan çalışma örneklemini seçmek için rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler, bireysel kullanıcılara anket dağıtılarak %85,7 yanıt oranı ile toplanmıştır. Çalışmanın sonuçları, finansal uygulamalarda kullanıcı deneyimi tasarımı ve kullanıcı arayüzü tasarımının nispeten iyi bir seviyeye ulaştığını göstermiştir. Kullanıcı deneyimi tasarımının göreli ağırlığı %76,46, kullanıcı arayüzü tasarımının göreli ağırlığı ise %74,84 olmuştur. Sonuçlar ayrıca, finansal uygulamalarda kullanıcı deneyimi tasarımı ile kullanıcı arayüzü tasarımı arasında güçlü, doğrudan ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Kullanıcı deneyimi tasarımının kullanıcı arayüzü tasarımı üzerindeki etkisinin incelenmesinde ise, finansal uygulamalarda kullanıcı arayüzü tasarımını etkileyen bağımsız değişkenler (Çekicilik, Açıklık, Güven ve İçerik Kalitesi) olurken, diğer bağımsız değişkenlerin herhangi bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Cinsiyetin etkisi konusunda ise, uzmanlık, markalaşma, kullanıcı arayüz tasarımı alanlarında çalışma örnekleminin ortalama tahminleri arasında erkeklerin lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Erkek bu özelliklerden etkilenmektedir. Ayrıca çalışma örnekleminin yeterlilik alanındaki ortalama tahminleri arasında yaşa bağlı olarak yaşları 45 ila 59 arasında değişen kişiler lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Çalışma örnekleminin bölge alanındaki ortalama tahminleri arasında Gazze Şeridi'nde yaşayanlar lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Diğer bağımsız değişkenler açısından herhangi bir etki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the degree of impact of the user experience of the users of financial technology applications in Palestine on the user interface, to determine whether geographical variables (Gender, Age, Education, Region) have an effect on this issue, and to determine the effect of financial technology application variables (Application Used, Account Type). It aims to determine whether it has an impact on the user experience and user interface. Random sampling method was used to select the study sample consisting of Palestinian financial technology applications Jawwal Pay, Maalchat and Reflect users. Data were collected by distributing questionnaires to individual users, with a response rate of 85.7%. The results of the study showed that user experience design and user interface design in financial applications have reached a relatively good level. The relative weight of the user experience design was 76.46%, and the relative weight of the user interface design was 74.84%. The results also showed that there is a strong, direct and statistically significant relationship between user experience design and user interface design in financial applications. When examining the effect of user experience design on user interface design, it was seen that while there were independent variables (Attractiveness, Openness, Trust and Content Quality) affecting user interface design in financial applications, other independent variables did not have any effect. As for the effect of gender, there are statistically significant differences in favor of males among the average estimates of the study sample in the fields of expertise, branding, and user interface design. Men are affected by these characteristics. In addition, there are statistically significant differences in the mean estimates of proficiency in the study sample in favor of people aged between 45 and 59, depending on age. There are statistically significant differences between the average estimates of the study sample in the area in favor of those living in the Gaza Strip. No effect was detected in terms of other independent variables.