Sosyal medya kullanıcılarının modernlik algıları ve yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkinin sosyolojik olarak incelenmesi
Sociological examination of the relationship between social media users' perceptions of modernity and loneliness levels
- Tez No: 833913
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA CEYDA BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yalnızlık kavramının geçirdiği dönüşümün modernleşme ve sosyal medya kavramları ekseninde incelenmesini amaçlayan bu araştırma, temelde“Modernleşme ve sosyal medya ile yalnızlık arasında nasıl bir ilişki bulunmaktadır?”sorusuna yanıt aramak üzere planlanmıştır. Bu doğrultuda karma yöntem araştırması desenleri arasında yer alan eş zamanlı karma yöntem araştırması kullanılmıştır. Çalışmanın nicel kısmı için anket, nitel kısmı için ise görüşme tekniği tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini 18-55 yaş arası sosyal medya kullanıcıları oluşturmaktadır. Anket tekniği için 300 katılımcı ve görüşme tekniği için 10 katılımcı, araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Anket tekniği kapsamında katılımcılara;“Kişisel Bilgi Formu”,“Modernite Ölçeği”,“De Jong Gierveld Yalnızlık Ölçeği”,“Sanal Ortam Yalnızlık Ölçeği”ve“Yalnızlıktan Kaçış Ölçeği”yöneltilmiştir. Elde edilen bulgulardan hareketle modernleşme ile birlikte yalnızlığın ve yalnızlık ile birlikte de sosyal medya kullanımının arttığını söylemek mümkündür. Ancak sosyal medya kullanımı yalnızlığa çare olmamıştır. Bu noktada kısır bir döngü mevcuttur. Çünkü aktif sosyal medya kullanıcısı olan ve sanal ortam yalnızlık düzeyleri yüksek olan katılımcılar da yalnızlıktan kaçmak için yine sosyal medya kullandıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research, which aims to examine the transformation of the concept of loneliness in the axis of modernization and social media concepts, is planned to search for an answer to the question“What is the relationship between modernization and social media and loneliness?”In this direction, simultaneous mixed method research, which is one of the mixed method research decoding, was used. The questionnaire technique was preferred for the quantitative part of the study and the interview technique was preferred for the qualitative part. Social media users between the ages of 18-55 constitute the universe of the research. 300 participants for the survey technique and 10 participants for the interview technique constitute the sample of the research. Within the scope of the survey technique;“Personal Information Form”,“Modernity Scale”,“De Jong Gierveld Loneliness Scale”,“Virtual Environment Loneliness Scale”and“Loneliness Escape Scale”were directed to the participants. Based on the findings obtained, it is possible to say that loneliness has increased with modernization and also social media use has increased along with loneliness. However, the use of social media has not been a cure for loneliness. There is a vicious cycle at this point. This is because the participants who are active social media users and have high levels of virtual loneliness stated that they use social media again to escape loneliness.