Financial satisfaction through responsible financial behavior
Sorumlu finansal davranış aracılığıyla finansal tatmin
  1. Tez No: 833938
  2. Yazar: PATRICE RACINE DIALLO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SAYILIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Sorumlu Finansal Davranış, Dini Yönelim ve Finansal Okuryazarlık ile Finansal Tatmin arasındaki ilişkileri araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, Sorumlu Finansal Davranış yoluyla Dini Yönelim ve Finansal Okuryazarlığın Finansal Tatmin üzerindeki etkilerini incelemeyi hedeflemektedir. Demografik değişkenlerdeki varyansları gözlemlemek ve ilişkili popülasyon ortalamalarının önemli ölçüde farklı olup olmadığını keşfetmek için parametrik olmayan testler uygulanırken, çalışma kapsamındaki ana değişkenler arasındaki doğrusal ilişki yollarını analiz etmek için Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılmıştır. Parametrik olmayan test sonuçları farklı grupların Finansal Tatminleri arasında anlamlı farklılıklar olduğunu göstermektedir. YEM sonuçları ise Dini Yönelimin Sorumlu Finansal Davranış üzerinde Harcama ve Bütçeleme (SB) boyutu açısından doğrudan pozitif bir etkiye sahip olduğunu gösterirken, Sorumlu Finansal Davranışın Tasarruf, Yatırım ve Sigorta (SII) boyutu açısından pozitif bir etkiye sahip olmadığını göstermektedir. Bu çalışmanın bulguları özellikle Harcama ve Bütçeleme (SB) ile ilgili olarak Sorumlu Finansal Davranışın aracılık etkisi yoluyla Dini Yönelim ve Finansal Tatmin arasında anlamlı bir pozitif ilişki olduğuna işaret etmektedir. Benzer şekilde, Sorumlu Finansal Davranış ile Finansal Tatmin arasında hem Tasarruf, Yatırımlar ve Sigorta (SII) hem de Harcama ve Bütçeleme (SB) boyutlarında belirgin olan önemli bir pozitif ilişki vardır. Ancak, Tasarruf, Yatırım ve Sigorta (SII) boyutu açısından, Finansal Okuryazarlık ile Finansal Tatmin arasında Sorumlu Finansal Davranışı aracı rolü vasıtasıyla anlamlı bir negatif ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the relationships between Responsible Financial Behavior, Religious Orientation, and Financial Literacy with Financial Satisfaction. Moreover, it aims to investigate the impacts of Religious Orientation and Financial Literacy on Financial Satisfaction through Responsible Financial Behavior. Non-parametric tests were applied to observe the variances in demographic variables and to discover whether the associated population means are significantly different. Besides, Structural Equation Modelling (SEM) was employed to analyze the paths for linear association between the main variables under the study. The results of the non-parametric tests demonstrate that there are significant differences in the Financial Satisfaction of distinct groups. SEM results indicate that Religious Orientation exerts a direct positive influence on Responsible Financial Behavior with respect to Spending and Budgeting (SB) dimension, but not with respect to Savings, Investments, and Insurance (SII) dimension of Responsible Financial Behavior. Further, the findings of the study imply a significant positive relationship between Religious Orientation and Financial Satisfaction through the mediating effect of Responsible Financial Behavior, especially regarding Spending and Budgeting (SB). Likewise, there is a significant positive association between Responsible Financial Behavior and Financial Satisfaction, which is evident in both Savings, Investments, and Insurance (SII), as well as Spending and Budgeting (SB) dimensions. However, there seems to be a significant negative relationship between Financial Literacy and Financial Satisfaction by means of the mediating role of Responsible Financial Behavior, precisely in terms of Savings, Investment, and Insurance (SII) dimension.