Türkiye'de Ziraat Odalarının yeniden yapılanması üzerine bir araştırma
A Research on structral re-organization of agricultural chambers in Turkey
- Tez No: 83402
- Danışmanlar: PROF.DR. TANER KIRAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Doktora Tezi TÜRKİYE'DE ZİRAAT ODALARININ YENİDEN YAPILANMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTHtMA SEVGİ RAD Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Taner KIRAL Jüri: Prof. Dr. Taner KIRAL Prof. Dr. Hasan TATTJDİL Prof. Dr. Tayfun ÖZKAYA Tarım kesiminde çiftçilerin, refah seviyesini artırmak için mesleki, ekonomik ve sosyal haklarım koruyacak çiftçi örgütüne ihtiyaç vardır. Bu bağlamda, bu araştırma ile, 1963 yılında kurulmaya başlayan Ziraat Odalarının etkinliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, ülkemizdeki Ziraat Odalarının mevcut mevzuat ve uygulamaları üzerinde çalışılmış, ayrıca karşılaştırma yapabilmek ve birtakım öneriler getirebilmek için de Ziraat Odalarının gelişmiş bulunduğu Avrupa Birliği ülkelerinden Fransa, Almanya, Avusturya, ve Hollanda ile Japonya'daki mevzuat ve uygulamalardan yararlanılmıştır. 1957 tarih ve 6964 sayılı Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Kanunu, çiftçilerin örgütlenmesi için gerekli hukuki ortamı yaratması açısından önemli bir aşama olmuştur. Ancak bu Kanunun, çiftçilerin Ziraat Odalarına etkili katılımı, üyelik bileşimi ve finansmanına vb. ilişkin konularda yetersiz kaldığı saptanmıştır. Buna göre, l)Çiftçiler, hali hazırda Ziraat Odalarım kendisi için faydalı bulmadığından, Ziraat Odalarını benimsememektedir. 2)Ziraat Odalarının yönetim kadrosu oluşturulurken, üyelik bileşimi önemli olmamakta üyelerinin bütün bölgeyi temsil etmesi, erkek-kadın, genç-yaşh, işletme büyüklüğü vb. kriterler dikkate alınmamaktadır. 3)Ziraat Odalarına mali bağımsızlık kazandıracak ve mali sürdürülebilirliğe ulaştıracak finansman, kendi üyeleri tarafından oluşturulamamaktadır. Bu nedenle, ülkemiz Ziraat Odalarım, kendini destekleyen ve kendine yeten bir yapıya kavuşturacak kanun değişikliği ivedilikle gerçekleştirilmelidir. 1999, 107 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Ziraat Odaları, Üretici Birliği, üretici organizasyonları, sivil toplum örgütleri, yeniden yapılanma.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.Thesis A RESEARCH ON STRUCTRAL RE-ORGANİZA1İON OF AGRICULTURAL CHAMBERS IN TURKEY SEVGİ RAD Ankara University, Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Taner KIRAL Jury: Prof. Dr. Taner KIRAL Prof. Dr. Hasan TATLIDİL Prof. Dr. Tayfun ÖZKAYA Farmers organizations are important tools for preserving professional, economic and social rights and increase the well fare of population involved in agriculture. In this regards legal aspects and performance of chambers of agriculture in Turkey are evaluated and means of re-organization are discussed in this study. Further emphasis has been given to legal aspects and performance of chambers of agriculture in Japan and EU countries namely, France, Germany, Austria and Netherlands where farmers organizations are well developed. The act (number 6964 and date 1957) regulating and forming the legal framework of chambers of agriculture, has been an important step towards organizing farmers. However; the act has proven to be insufficient as far as composition of members and financial aspects are concerned. Within this framework the following comments can be made, l)Farmers are not convinced and do not believe that a farmers organization where they are actively involved is to their interest and benefit. 2)Members composition as well as sex, age and farm size crieria are disregarded during the process of forming the administrative structure of the chamber. 3)Financial independence and sustainability through membership is not achieved in chambers of agriculture. For the above reasons a new legal structure is urgently needed to sustain self- sufficient of chambers of agriculture in Turkey. 1999, 107 pages KEY WORDS: Chambers of agriculture, farmers union, producers organizations, non govermental organizations, reorganization. II