Yetiştirme kolonilerinin farklı beslemesinin ve larva yaşının, larva kabul oranı ve ana arı özellikleri üzerine etkileri
Effect of different feeding of rearing colonies and larva age on the acceptance rate and queen traits
- Tez No: 83403
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN FIRATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Doktora Tezi YETİŞTİRME KOLONİLERİNİN FARKLI BESLENMESİNİN VE LARVA YAŞININ, LARVA KABUL ORANI VE ANA ARI ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Syed Qasim SHAH Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dal» Danışman : Prof. Dr. Çetin FIRATLI 1999, Sayfa : 42 Jüri : Prof. Dr. Çetin FIRATLI Prof. Dr. Mesut TÜRKOĞLU Doç. Dr. Mete KARACAOĞLU Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Anlığında yürütülen çalışmada, 1 damızlık, 12 de yetiştirme kolonisi kullanılmıştır. Kontrol, şurup, vitamin karması katkılı ve polen katkılı şurup olmak üzere 4 farklı beslemenin ve damızlık larva yaşının, larva kabul oranı ve yetiştirilen ana anların çıkış ağırlıklan üzerine etkileri araştınlmıştır. Ağır ve hafif çıkış ağırlıklı ana anlann üreme etkinlikleri de karşılaştınlmıştır. Ana anlann yetiştirildiği Mayıs ayında doğada bulanan polen ve nektara ek olarak yapılan beslemenin larva kabul oranını geliştirmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ph.D Thesis EFFECTS OF DIFFERENT FEEDING OF REARING COLONIES AND LARVA AGE ON THE ACCEPTANCE RATE AND QUEEN TRAITS Syed Qasim SHAH Ankara University Graduate School of Natural And Applied Sciences. Department of Animal Sciences Supervisor : Prof. Dr. Çetin FIRATLI 1999, Pages :42 Jury : Prof: Dr.Çetin FIRATLI Prof. Dr. Mesut TÜRKO?LU Assoc. Prof. Dr. Mete KARACAO?LU The research was carried out at the apiary of the Dep't of Animal Science, Faculty of Agriculture, Ankara University. Twelve rearing colonies were allocated to 4 feeding groups of syrup, syrup with pollen and syrup with vitamin mixture and control group on natural sources. Another colony was prepared as breeder to take graft material. The effects of additional feeding of different nutrients and larva age on the acceptance rate and queen qualities were measured. Also, the reproductive traits of light and heavy weight queens were observed.