ISO 50001 kapsamında kombi üretim tesisinin enerji yönetimi: Örnek bir çalışma
Energy management of a combi boiler production facility within the scope of ISO 50001: A case study
- Tez No: 834027
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÇOLAK GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında, bir kombi üretim tesisi için ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi'nin uygulanmasını incelemeyi amaçlamaktadır. Enerji tasarrufu, verimliliği ve sürdürülebilirlik gibi kavramlar giderek daha büyük önem kazanmaktadır. Endüstriler, enerji yönetim sistemleri kullanarak operasyonlarında ve üretim süreçlerinde daha fazla verimlilik sağlamayı hedeflemektedir. Bu çalışmada, Manisa OSB'de kombi üretimine aktif olarak devam eden Bosch Termoteknik üretim tesisinin enerji tüketiminin analizi yapılarak mevcut enerji kullanımı ve enerji tasarrufu potansiyelleri belirlenmiştir. ISO 50001 standardının gereklilikleri göz önünde bulundurularak enerji yönetim sistemi tasarlanmış ve uygulanmıştır. Enerji tüketiminin yoğun olduğu yerler saptanmış, analizi yapılmış ve enerji yönetimi için uygun politikalar ve hedefler belirlenmiştir. Enerji yönetim ekibi oluşturulmuş ve enerji performans göstergeleri belirlenerek enerji performansının izlenmesi sağlanmıştır. Ayrıca, enerji tasarrufu sağlamak için teknik ve teknolojik önlemler değerlendirilmiştir. Enerji verimliliğini artırmak için ekipman yenileme, izolasyon geliştirmeleri gibi önlemler üzerinde durulmuştur. Bununla birlikte, personel eğitimi ve farkındalık programları gibi davranışsal değişiklikleri teşvik eden önlemler de ele alınmıştır. Sonuç olarak, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi'nin kombi üretim tesisinde uygulanmasıyla enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik açısından önemli iyileştirmeler elde edildiği görülmüştür. Enerji yönetimi sürecinin etkin bir şekilde yönetilmesi, enerji maliyetlerinde azalma, karbon emisyonlarında azalma ve enerji performansının sürekli iyileştirilmesi gibi faydalar sağlamıştır. Bu tez, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi'nin endüstriyel tesislerde nasıl başarıyla uygulanabileceği konusunda bir örnek sunmaktadır ve enerji yönetimi alanındaki gelecekteki araştırmalar için bir temel oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the implementation of the ISO 50001 Energy Management System for a combi boiler manufacturing facility. Concepts such as energy conservation, efficiency, and sustainability are gaining increasing importance. Industries strive to achieve greater efficiency in their operations and production processes by employing energy management systems. In this study, the analysis of energy consumption, current energy usage, and energy saving potentials of the active combi boiler production facility of Bosch Thermotechnology in Manisa Industrial Zone, Manisa OSB, was conducted. An energy management system was designed and implemented, considering the requirements of the ISO 50001 standard. Areas with high energy consumption were identified, analyzed, and appropriate policies and objectives were established for energy management. An energy management team was formed, and energy performance indicators were determined to monitor energy performance. Technical and technological measures were evaluated to achieve energy savings. Measures such as equipment upgrades and insulation improvements were emphasized to enhance energy efficiency. Additionally, measures promoting behavioral changes, such as staff training and awareness programs, were also addressed. As a result, it has been observed that the implementation of the ISO 50001 Energy Management System in the combi boiler manufacturing facility has led to significant improvements in energy efficiency and sustainability. Effectively managing the energy management process has resulted in benefits such as reduced energy costs, decreased carbon emissions, and continuous improvement in energy performance. This thesis presents an example of how the ISO 50001 Energy Management System can be successfully implemented in industrial facilities and aims to provide a foundation for future research in the field of energy management.