Siyasal iletişim ve alaycılık: Arap alaycı politik gösterileri ve duyarsızlaştırma etkisi
Political communication and satire: Arab political satire shows and desensitization effect
  1. Tez No: 834058
  2. Yazar: BAYAN ABDUL KHALEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULREZAK ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Psychology, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Arap siyasal hicivının siyasal katılım üzerindeki etkisini, duyguların olası bir aracılık etkisinin incelenmesi yoluyla incelemektedir. Ayrıca, siyasal iletişimin siyasal hiciv şovlarına dönüşümünün genel bir bakışını sunar ve dünyada ve Arap bölgesinde siyasal hiciv tarihini incelemektedir. Bilgi devrimi ile getirilen siyasal söylemin gerilemesi, genç nesile hitabeden yeni iletişim biçimleriyle sonuçlanmıştır ve bunlardan biri siyasal hiciv şovlarıdır. Siyasal hiciv şovlarının etkisini incelemek için, Horatian hiciv ve Juvenalian hiciv video bölümleri içeren ve Al Saleet Al Ekhbary ve Joeshow gösterilerinden alınan ve ilgili sert haber (hard news) kapsamını içeren üç grupta dağıtılan 176 katılımcı üzerinde çevrimiçi bir deney yapıldı. Katılımcılara daha sonra duygularını ve siyasete katılma istekliliklerini rapor etmeleri istenmiştir. Ana bulgular, Juvenalian hicivin siyasal katılım üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu, Juvenalian hicivın olumsuz bir etkisi, olumsuz duyguların üstünlüğü ve yüksek düzeyde hicivcı örneklemde endişe ve üzüntü duygularının duyarsızlaşması göstermektedir. Çalışma aynı zamanda duygular üzerinde hicivın etkisinin olası arabulucuları olarak konuyla ilgili olma ve kaynağı beğenme konularını da incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This paper examines the effect of Arab political satire on political participation, through the examination of a possible mediation effect of emotions. It also provides an overview of the evolution of political communication into political satire shows and examines the history of political satire in the world and in the Arab region. The devolution of the political speech brought by the information revolution has resulted in new forms of communication that appeal to the younger generation, one of which is political satire shows. To examine their effect, an online experiment was done on 176 respondents who were distributed on three groups containing Horatian satire and Juvenalian satire video segments taken from Al Saleet Al Ekhbary and Joeshow shows, and their respective hard news coverage. Respondents were asked afterwards to report their emotions and their willingness to participate in politics. Main findings show a positive effect of Juvenalian satire on political participation and a negative one of Juvenalian satire, dominance of negative emotions and desensitization of anxiousness and sadness emotions in highly cynical sample. The study also examines relevance to issue and source liking as possible mediators of the effect of satire on emotions.