Türkiye'deki dijital haber platformlarında abonelik sistemi uygulamaları, yapay zekâ kullanımı ve alternatif gelir modelleri
Subscription system applications, use of artificial intelligence and alternative revenue models in digital news platforms in Turkey
  1. Tez No: 834088
  2. Yazar: DENİZ AYAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM AYLİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Her geçen zaman gelişen teknoloji, hayatın büyük bölümünü ve sektörlerin tamamını olduğu gibi gazetecilik mesleğini de kökünden etkilemektedir. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren ortaya çıkan bilgisayar ve internet teknolojileri, gazetecilikteki 'güvenilirlik' unsurunun yanına, önce 'hız' unsuru ardından da astronomik bir artış gösteren kaynak sayısı sonrası 'doğru içeriğe erişebilirlik' unsurunu katmıştır. Gelişen teknoloji ile artan maliyetlerin yanı sıra siyasi ve sosyal dönüşümler gazetecilik mesleğinin ilkelerine bağlı kalarak habercilik yapmaya çalışan kurumları, yeni gelir kaynakları arayışa itmiştir. Bu araştırmada gazetecilik sektöründeki yeni gelir modellerine yönelik çalışmalara ilişkin değerlendirme ve meslek temsilcilerinin görüşlerine ilişkin analiz yapılacaktır. Hazırlanan bir anketle okurların dijital medyadaki dönüşüme bakış açıları araştırılacaktır. Bu araştırmada ışık tutulan noktalardan birisi de gazetecilikte her daim tartışma konusu olan 'bağımsız gazetecilik' çalışmaları için doğrudan okurun 'patron' olduğu abonelik sistemine ilişkin gelişmeler ve beklentilerdir. Çalışma, en temel insan haklarından birisi olan haber alma özgürlüğünün doğru, düzgün ve objektif sürdürülmesi niteliğinde değerler taşıyarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Developing technology over time has profoundly affected not only a significant portion of life but also the entire journalism profession. Computer and internet technologies that emerged from the second half of the 20th century added the element of 'speed' followed by an astronomical increase in the number of sources and then the element of 'accessibility to accurate content' to the already critical factor of 'reliability' in journalism. Alongside the increasing costs due to advancing technology and political and social transformations, institutions striving to adhere to the principles of journalism have been pushed to search for new sources of revenue. This research aims to evaluate the studies on new revenue models in the journalism sector and analyze the perspectives of media professionals. A survey will be conducted to examine readers' views on the transformation in digital media. Another focal point in this research is the developments and expectations regarding the subscription system, where the reader is directly the 'patron,' which has always been a subject of debate in journalism, especially in the context of 'independent journalism.' The study is prepared with the aim of upholding the core values of the fundamental human right of freedom of information, ensuring accurate, reliable, and objective journalism.